Crypto Finance Conference tarafından derlenen veriler, 500 Startups ve Andressen Horowitz gibi nazaran geleneksel sayılan girişim sermayelerinin Blockchain ve kripto para girişimlerine ilgisinin arttığını gösteriyor.

Portföyünü yeni girişimlerle zenginleştirmek isteyen girişim sermayeleri (VC), Blockchain ve kripto para yatırımlarına hız veriyor. Özellikle Blockchain projeleri, geleneksel sayılan girişim sermayesi şirketleri için de günden güne ilgi çekici bir pazar haline geliyor. Crypto Finance Conference tarafından derlenip, Hard Fork ile paylaşılan veriler, 500 Startups ve Andressen Horowitz gibi girişim sermayelerinin Blockchain girişimlerine ve fonlarına yatırım yaparak riski nasıl dağıttığını ortaya koyuyor.

Kripto para alanına yatırım yapan 30 girişim sermayesi arasında geleneksel sayılabilecek şirketlerden Boost VC, portföyünün yüzde 30’unu kripto para girişimlerine ayırarak bu alanda liderliği göğüslüyor. Boost VC’nin 42 yatırımı arasında Coinbase’in yanı sıra Blockchain odaklı girişim sermayesi Polychain Capital de bulunuyor.

Büyük sermayeler Blockchain’e dolaylı yatırım yapıyor

Polychain Capital’in listede yer alan bir yatırımcı olmasına karşın, listenin üst sıralarındaki pek çok girişim sermayesinden de yatırım aldığına dikkat çeken Crypto Finance Conference CEO’su Andrea-Franco Stöhr, “Bazı girişim sermayelerinin Blockchain ve kripto ekonomisine ilgi duyduğunu, ancak kendi yatırımlarını gözetecek zaman ve uzmanlığa sahip olmadıklarını bu tablodan görebiliyoruz.” diye konuştu.

İlk 10 listesinin dışında kalan ZhenFund, Naval Ravikant, GV ve Foundation Capital de Blockchain tabanlı bir ekonomiye risk dağıtan sermaye şirketleri arasında yer alıyor. Ortaya çıkan bu rekabet, Blockchain’in potansiyeline duyulan güvenin de hızla yaygınlaştığını gösteriyor.

girişim sermayeleri, geri dönüşü istikrarlı ve sürekli kılmak için portföylerini mümkün olduğunca geniş tutarak riski dağıtmalarıyla biliniyor. Ortaya çıkan tablo değerlendirildiğinde ise iki ihtimal açıkça görülüyor: Ya Blockchain ve kripto para projelerinin riski azalıyor ya da bu projelerden elde edilen getiriler kayda değer biçimde artıyor.

Ayrıntılı değerlendirmeyi bu sayfadan okuyabilirsiniz.