Makerverse isimli bir platform, robot geliştiricilerinin Blockchain bazlı bir platform üzerinde birlikte çalışmasına olanak tanıyor.

Robot endüstrisi ve Blockchain. Yakın geleceğin bu iki öne çıkacak teknolojisi bu kez birlikte anılıyor. Blockchain Robotik Mühendislik Konsorsiyumu (BREC) tarafından geliştirilen Makerverse isimli bu platform, robot tasarımcıları için robot prototipleri ve kripto para birimi ile parça alıp satabilme olanağı sunuyor.

Sanal bir üç boyutlu mühendislik ve simülasyon alanı olan Makerverse, gelişmeyi aktaran Robert Scammell’e göre Amazon Web Services RoboMaker ile bazı benzerlikler taşıyor. Scammell, aradaki farkın fikri mülkiyet haklarını korumak için Blockchain kullanımı ve ödeme içinse kripto para kullanımını teşvik etmesi olduğunu ifade ediyor.

Makerverse kurucusu Patrick Mockridge, robot devriminin yaşamı ve toplumu geri dönülmez ama pozitif bir şekilde değiştirme potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Ancak birçokları için tehdit de olabilir.”

Amaçlarının robotlarla ilgili bu endişeleri gidermek amaçlı bilinçli bir iletişim ve karar vermeye yardımcı olma olduğunu kaydeden Mockridge, geliştiriciler için giriş engellerini azaltmak istediklerini de sözlerine ekliyor.

Makerverse’in modeli robot tasarımları ve parçaları için fikri mülkiyet hakları ve ilgili patentlerin Blockchain üzerinde saklanması üzerine kurgulanmış. Üzerinde çalışılan platform içinse Enjin tercih edilmiş. Robotlarla ilgili haklar Enjin Wallet isimli sanal cüzdan üzerinde saklanıyor. Bir kullanıcı, başka bir robotun bir bölümünü kendi projesine dahil etmek isterse bu kullanım haklarını platform üzerinden satın alabiliyor.