Dünyanın en kârlı şirketlerinden biri olarak gösterilen Saudi Aramco, blokzinciri tabanlı emtia ticareti şirketi Vakt’a 5 milyon dolar yatırım yaptı.

Saudi Aramco Energy Ventures (SAEV), Vakt’a yatırım yapan 11 şirketten en sonuncusu. Bu yatırım Vakt’ın özellikle Asya’ya genişlemesine yardıcı olacak. Anlaşma kapsamında  şu anda Kuzey Denizi BFOET ham petrol pazarında faaliyet gösteren Aramco Trading de Vakt platformunun bir kullanıcısı olacak.

Cakt CFO’su Richard James yatırımla ilgili olarak: “SAEV’i hissedarlarımızdan biri olarak saymak gurur verici. Dünyadaki en kârlı işin bir parçası olan bu şirket, endüstri yeniliğine yatırım yapma konusunda güçlü bir geçmişe sahip. Proaktif olarak başka yatırımcı aramadık ancak Vakt’ın vizyonuna büyük bir inanç gösteren ve bu kalibreden bir ortak getirme şansını da kaçıramazdık” ifadelerini kullandı.

Şirketin CEO’su Etienne Amic ise ekliyor: “Kuzey Denizi bizim için sadece bir başlangıç. Birkaç ay içinde, platformun üretimde bulunmasından ve ürünümüzü küresel su kaynaklı petrol için daha uygun hale getirmek için yinelemekten çok şey öğrendik. Gelecekteki genişlememiz öncesinde, özellikle şirketin Asya’daki erişimi ve uzmanlığı söz konusu olduğunda daha iyi bir ortak isteyemezdik.

Saudi Aramco bu yatırımıyla birlikte blokzinciri teknolojisi kullanılarak ticaret sonrası işleme karmaşıklığını ortadan kaldırmak istiyor. Vakt’ın kendileri için mükemmel bir aday olduğu belirten şirket, firmanın gelişimine yardımcı olmayı dört gözle beklediğini söylüyor.

Blokzinciri teknolojisi birçok farklı sektörde etkili çözümler sunmaya başladı. Saudi Aramco gibi bir şirketin bu alana yatırım yapması dahi teknolojinin potansiyeli hakkında birçok ipucu veriyor.

KaynakDecrypt