ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), büyük blocklchain ağlarındaki “Büyük Veri” yığınlarını analiz ederek basit raporlar üretebilecek bir araç arıyor.

SEC tarafından yapılan 31 Ocak 2019 tarihli duyuruda kurumun kripto para birimleriyle ilgili “riskleri izlemek ve düzenlemeleri geliştirmek” için işlem hacmine bağlı olarak blockchain ağlarını izleyebilecek ve elde edilen verileri analiz ederek basit şekilde raporlayabilecek kurumlara çağrı yapıldı.

SEC için verilerin “kolayca gözden geçirilebilir” bir biçimde ve “kullanılan araçların ve takip süreçlerinin verilerin doğruluğunu koruması gerektiği” vurgulanıyor.  Duyuruya göre talep ile ilgilenen ve çözüm sağlayabilecek tedarikçiler 14 Şubat’a kadar SEC’e başvuru yapmalı.

SEC, kısa bir süre önce dijital varlıkları ve/ya kripto para birimlerini bu yıl öncelikli konuları arasında bulunduracağını duyurmuştu. Duyuruda: “Yatırım varlıklarının ihmal veya yanıltıcı açıklamalara ilişkin endişeler ve çarpıcı fiyat oynaklığı risklerine karşı izlenmesi ve yatırımcıların korunması” için bu alana önem verileceği belirtilmişti.

SEC geçtiğimiz Ekim ayında ICO’ların da dahil olduğu FinTech girişimlerini yasal olarak yönlendirmek için Stratejik Yenilik ve Finansal Teknoloji Merkezi’ni (FinHub) kurmuştu.

Görünen o ki tüm rapor ve öngörülerin belirttiği gibi bu sene kripto varlıklar ve ICO’lar için daha fazla düzenleme gelecek.