Bankalararası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko, nakitsiz topluma giden yolda kamunun blockchain tabanlı dijital para atılımlarının son derece kritik olduğuna dikkat çekti.

Cointelegraph’a konuşan BKM CEO’su ve Blockchain Türkiye Platformu Kurucu Üyesi Soner Canko, blockchain teknolojisi sayesinde ticaretten üretime kadar pek çok konuda iş akışının kolaylaşacağını vurguladı ve ekledi: “Blockchain, maliyetleri azaltacak, insana bağlı hataları düşürecek, verimliliği artıracak iş modellerine olanak tanıyor.”

Türkiye’nin kamu sektöründe blockchain alanında uzun zamandır çalışmalar yapıldığını kaydeden Canko, bugün tanık olduğumuz pek çok gelişmenin bu uzun süreli emeğin meyvesi olduğunu belirtti.

“Örneğin T.C. Ticaret Bakanlığı Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinde dijital dönüşüm sağlamak ve blockchain teknolojileri sayesinde kurumlar arası koordinasyonun yeni bir boyut kazandırmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda üzerinde aktif olarak çalıştıkları pilot projeler var.

Hatta geçen sene BKM’nin de kurucuları arasında yer aldığı, Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir girişimi olan Blockchain Türkiye Platformu’nun ilk kamu üyesi oldular. Üye oldukları günden beri aktif olarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyoruz.”

Nakitsiz topluma giden yol dijital paradan geçiyor

Merkez bankası bünyesinde çıkarılacak bir dijital paranın nakitsiz toplum hedefine giden yolda çok olumlu bir adım olacağını kaydeden Soner Canko, dünya genelinde Çin gibi bir dizi ülkenin kendi dijital parası için çalışmaları hızlandırdığını hatırlattı.

Canko, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dijital paralar son kullanıcıların hayatını kolaylaştırdığı, siber güvenlik açısından tüm önlemlerini aldığı ve kişisel verilere özen gösterdiği sürece gelecekte önemli bir ödeme aracı olacağını düşünüyorum.”

Türkiye, blockchain teknolojisinin potansiyelini gördü

Türkiye’deki pek çok farklı sektörün blockchain konusunda potansiyeli gördüğünü ifade eden Canko, şirketlerin bu alanda daha fazla bilgi edinmek ve teknolojiyi tanımak için çalıştığını söyledi.

“BKM olarak biz, bundan 3 sene öncesinde ilk blockchain kavram ispatı çalışmamızı hayata geçirdik. Hala ayakta olan bu projemizden çok şey öğrendik geçen sene ise ikinci blockchain projemizi hayata geçirdik. Bu dönemde ne kadar çok deneme yaparsak kendimizi geleceğe o kadar hazırlayacağımıza inanıyoruz.”

Teknolojiye duyulan ilginin Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde kurulan Blockchain Türkiye Platformu ile somut hale geldiğini vurgulayan Canko:

“BCTR Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, bilinirliği ve kullanımının artırılması, faydalarının araştırılması ve stratejik önceliklerinin saptanması için, eğitimler vermek, etkinlikler düzenlemek, içerikler üretmek ve yayımlar yapmak, çalışma grupları ile blockchain teknolojisine ilişkin güncel konuları ve kullanım alanlarını değerlendirmek, ilgili paydaşları bir araya getirmek amacıyla kuruldu.”

Blockchain’e ne kadar farklı sektör, girişim ve kurum katılım gösterirse bu platformun o ölçüde faydalı olacağına değinen Canko, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sonuç itibarıyla blockchain teknolojisi; ancak birden fazla disiplinin bir araya gelerek, birden fazla endüstri oyuncusunun katılımıyla, yeni iş modelleri ürettiği sürece etkinlik ve verimliliğini artırabilir.”

KaynakCointelegraph Türkçe