Ethereum Foundation tarafından düzenlenen ve bu sene dördüncüsü Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta gerçekleşecek DevCon koferansı, bu sene Türkiye’den beş öğrenciyi misafir edecek. Bu misafir öğrencilerin ilginç bir hikayesi var ve bu hikaye topluluğun gücünü bizlere gösteriyor. Organizasyonu gerçekleştiren Mert Susur, bu hikayeyi Medium hesabında yayınladı. İşte o hikaye.

Topluluğun gücü, DevCon4’e gidecek öğrencilerin hikayesi ve sonrası…

DevCon her yıl Ethereum Foundation tarafından yapılan uluslararası bir teknoloji konferansı. Konferansın konuşmalarının tamamı elbette blok zinciri, merkeziyetsizlik ve Web3 ekosistemi ile ilgili oluyor ve tüm konuşmalar internet üzerinden yayınlanıyor. Bu yıl da bu etkinliğin 4’üncüsü Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta yapılacak.

Bu yıl farklı bir şey yapmak ve Türkiye’den 3 öğrenciyi tüm masraflarını karşılayarak Prag’a göndermek için bir kampanya başlatmak istedim. Aslında başlangıçta basit bir deney olarak başlayan bu girişim bir anda çığ gibi büyüdü.


Bu inanılmaz ilgi sonunda tam 43 tane öğrencimiz video hazırlayarak başvurularını yaptılar. Öğrencilerimizden gördüğümüz bu ilginin yanı sıra belki de daha da önemlisi bu girişime destek vermek isteyenlerdi. Tüm desteklerle birlikte toplamda 10.17714764 Ether topladık. Hatta bununla da kalmadık, bazı destekçilerimizden açık çek bile aldık!

Basit bir tweet ile başlayan bu girişim çok hızlı bir şekilde kocaman bir organizasyona dönüştü. Tabi bu durumda katılımcıların da adil bir şekilde seçilmesi için bir jüri topluluğu oluşturmamız gerekiyordu. Bunun için yaptığım çağrıya cevap da hiç gecikmeden geldi.


Böylece jüri üyelerimiz de toplandıktan sonra 43 kişilik katılımcı listesini puanlayarak 10 kişiye düşürdük ve finale kalan 10 kişi ile google hangouts üzerinden sözlü mülakat yaptık. Her finaliste 10 dakika vermemize karşın yufka yürekli jüri üyelerimizle yaklaşık 3–4 saat süren bir değerlendirme sürecini de geride bıraktık.

Bu süre boyunca Unichain ekibinden Şafak Kayran da adaylarımızla ‘Sarı Oda’ dediğimiz chat odasında bekletip hazırlıkları yaparken işlettiğimiz süreç gerçekten çok profesyoneldi.

Tüm bu çalışmaların sonunda beş öğrenciyi seçmek gerçekten çok zordu. Öncelikle İngilizce bilmesi, teknolojiye yakınlığı ve daha önceden proje yapıp yapmadığı ya da aklında gerçekleştirmek istediği projeler olup olmadığı çok önemliydi. Ancak diğer taraftan da topluluğun sağladığı fon ile yurtdışına gidecekleri için topluluğa ne kazandıracakları ve bunu nasıl yönetecekleri de çok ama çok önemliydi.

Topluluk azimli ve çalışkan bireyleri kadar güçlüdür. Bizim de bunun için çok büyük bir adım attığımızı düşünüyorum. Hem sponsor olanlar, hem emek harcayanlar hem de gitmek için medeni cesaret gösterip video hazırlayan öğrenci arkadaşlarımız bana inanılmaz bir umut verdi. İyi ki böyle bir girişimin içinde Unichain ile birlikte çalışmışım dedirtti gerçekten.

Gitmeye hak kazanan öğrencilerimiz

Topluluğun sponsorluğunda büyük bir ‘yatırım’ alarak bir konferansa gitmek gerçekten çok büyük sorumluluk. Tüm arkadaşlarımız da bu sorumluluğun farkındalar. Bundan sonraki süreçte kendilerinin çok fazla yazılarını ve görsel içeriklerini göreceksiniz ancak öncesinde onları da kısaca bir tanıtmak istiyorum.

Ayşe Ceyda Ölmez

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi ve yaklaşık bir buçuk senedir blok zincir teknolojisi üzerine araştırmalar yapıyor. Okulunda blok zincir kulübünde mutabakat protokolleri konusunda araştırmalar yapıyor. Çalışmalarına eş zamanlı olarak TÜBİTAK için 2209-A kodlu bir eğitimde blok zincir projesi geliştiriyor ve yaz stajını da projenin prototipini geliştirmek üzerine yapmış. Projesi için Hyperledger Fabric ve Composer ile çalışıyor.

Deniz Özgür

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü 3’üncü sınıfta okuyor. Blok zinciri projelerinde ağırlıklı olarak iş geliştirme alanlarında görev alıyor. Çalıştığı ilk blok zinciri projesi enerji sektöründe çözümler üretiyor ve hali hazırda ekibi ile bu konuda çalışmalarına devam ediyor.

Mevlana Ayas

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi. Aynı zamanda UniChain Üniversiteler Arası Blokzinciri topluluğunun projelerden sorumlu üyesi. Ethereum ile proje geliştirme alanında kendisini geliştirmeye devam ediyor ve BlockCircus hackathonun’da Solidity, Vue.js ve IPFS ile geliştirdikleri projeleriyle dereceye girdiler.

Mesut Gülecen

Malatya Turgut Özal Anadolu Lisesi mezunu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi. Blockchain ile 1 yıl önce tanışmış ve New York’da bulunan blockchain üzerine creative media içerikleri üreten Sndbox adlı firmada uzaktan 8 ay kadar Community Manager olarak çalışmış. Blockchain ve kripto paraların sosyal medyalar ile entegrasyonu en çok ilgisini çeken başlıklardan birisi.

Çağatay Çalı

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Müh. 3. sınıf öğrencisi. Yazılıma ortaokul zamanlarında oynadığı oyunların sunucularını/sitelerini yapmak hevesi ile atılmış. Yazılımı hem hobi hem de iş olarak seviyor ve yapıyor. Blok zinciri alanına ilgi duyuyor ve bir yazılımcı olarak bu alanda çalışmalar yapmak istiyor.

Sponsorlarımız

Böyle büyük bir iş için gereken toplam ücret aşağı yukarı 40,000 TL civarındaydı. Ancak topluluğun ve birlikteliğin gücünü bu alanda bir kere daha gördük. Hem bize sorgusuz sualsiz güvendiler hem de her desteği düşünmeden verdiler. Onları da bu yazıda anmamak olmazdı.


Üç öğrencimizin uçak biletlerini, tüm öğrencilerimizin vize ve geri kalan süreçlerinde bize yardımcı olan ilk sponsorumuz!

 

Tüm öğrencilerimizin otel masraflarını karşılıyorlar.

 


Bir öğrencimizin tüm masraflarını karşılıyor.

 


Bir öğrencimizin tüm masraflarını karşılıyor.

 


Bir öğrencimizin tüm masraflarını karşılıyor.

 


Masraflar için maddi destek sağlıyor.

 


Masraflar için maddi destek sağlıyor.

Bireysel Sponsorlarımız

Tabi ki sadece kurumsal firmalar ya da topluluklar tarafından değil, topluluk içinden bireysel olarak da destekler de aldık. Onları da atlamamak lazım, @CengizKaya@BitterKoin@KeremKusmezer@Idildadan.

Peki şimdi ne olacak?

Şimdi artık üretmeye başlayacağız. Prag’a gidecek olan DevCon ekibimiz UniChain hesapları üzerinden paylaşımlara başlayacaklar, aynı zamanda sürecin tamamını sürekli sizlerle paylaşacaklar. Oradayken canlı yayınlar yapacaklar ve video’lar hazırlayıp sosyal medya üzerinden sizlere ulaştıracaklar.

Bunun yanında yeni bir eğitim projesine de başlamak istiyoruz. Eğitim almak isteyen ama alamayan, burs da bulamayan yüzlerce zeki ve çalışkan gencimiz maddi yetersizlik yüzünden eğitimlerinde geride kalıyorlar. Eğitim herkesin hakkı, sadece maddi yetersizlikleri yüzünden yurtdışında eğitim alamayan, kazandığı okullara gidemeyen öğrencilerimizin hakkını korumak her yetişkin bireyin bir ödevi olduğunu düşünüyorum.


Bu yazının tamamına buradan ulaşabilir ve bu süreç sonunda ilham alınarak oluşturulan Uçurtma projesinin de detaylarını okuyabilirsiniz.