Unilever, Roche ve Johnson & Johnson gibi dev şirketler, bireyleri, endüstrileri, girişimleri ve devletleri birbirine bağlayan blockchain tabanlı veri paylaşım platformu Ocean Protocol’e katıldıklarını duyurdu.

Beta ağını yeni başlattığını açıklayan Ocean Protocol, blockchain tabanlı kavram kanıtlama çalışmalarını veri paylaşım platformuna yaymak isteyen şirketleri birbirine bağlamayı hedefliyor. Yeni katılan Unilever, Johnson & Johnson ve Roche’nin yanı sıra platformun mevcut ortakları arasında, standartları belirlemek, gizlilik veya mülkiyetten ödün vermeden güvenli bir şekilde nasıl veri paylaşılabileceğini göstermek için Ocean Protocol’ü kullanmayı amaçlayan AI Singapur, Aviva şirketleri de bulunuyor.

Ocean Protocol blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler ve token’ları kullanarak veri paylaşımını aktifleştirerek gizliliği korurken kontrol ve denetlenebilirliği de garanti ediyor. Teknoloji, kuruluşların ve bireylerin, veri varlıklarının kontrolünü kaybetmeden fiyat ve ticaret verilerini yönetmesini sağlıyor. Akıllı sözleşmeler ise veri sahiplerinin daha sonra kesin olarak yürütülen erişim koşullarını programlamasına olanak tanıyor.

Ocean Protocol’ün kurucu ortağı Bruce Pon konuya yönelik: “Bugün başlattığımız beta sürümü, projemiz ve toplum için oldukça önemli bir adım. Ocean Protocol, yeni ve açık bir küresel veri ekonomisinin başlangıcına işaret ediyor. Beta ağının yayına girmesiyle birlikte veri bilimcileri ve geliştiricileri Ocean Protocol’ü kullanarak yeni hizmetler ve uygulamalar oluşturmaya ve denemelere başlayabilirler.” ifadelerini kullandı.