New York, Amsterdam, Londra… Dünyanın önde gelen işletme okulları Blockchain ve kripto para eğitimleri için bir yarışa girdi.

Blockchain temelli projelerin örnekleriyle pek çok sektörde karşılaşmak mümkün. Bu hızlı genişleme, yöneticilere yönelik eğitimleriyle tanınan Business School unvanlı yerlere de yansımış durumda. New York, Amsterdam, Londra gibi şehirlerin küresel ölçekte tanınmış okulları şu sıra Blockchain ve kripto parayı baz alan eğitimlerle bu yarışta öne çıkmaya çalışıyor.

Financial Times’ta yayınlanan “Business schools race to offer lessons in blockchain and bitcoin” başlıklı bir makale, bu okullar arasındaki yarışın ne kadar çetin geçtiğine dikkat çekiyor. Okulların avantajının Blockchain ile sadece bankalar, merkez bankaları ve hükümetlerin değil lojistikten madenciliğe pek çok sektör temsilcisinin ilgilendiğine dikkat çekilen makalede bu okullardaki akademisyen ve yöneticilerin de görüşlerine yer veriliyor.

New York Üniversitesi Stern School of Business’ta Finans ve İş Dönüşüm alanında eğitimler veren Prof. David Yermack, 2014 yılında üniversitenin MBA programında kripto para ve Blockchain’in anlatmaya başladıklarını kaydediyor. Son derste önceki yıla oranla sayısı iki kat artıp 230’a ulaşan öğrenci olduğunu belirten Yermack, bu ilgi nedeniyle okuldaki en büyük oditoryuma taşınmak durumunda kaldıklarının altını çiziyor.

Amsterdam Business School’dan Program Direktörü Jens Martin ise kripto paralardaki hızlı değer artışının etkili bir faktör olduğunu belirtiyor. Finans sektörün kripto paralar ve Blockchain ile yakından ilgilendiğinden bahseden Martin, Blockchain ile gelen akıllı sözleşmeler ve ICO kavramlarının da ilgi gören diğer başlıklar olduğunu söylüyor. Martin ayrıca bu ilginin yalnızca bankacılık geçmişine sahip olanlara özgü olmadığına dikkat çekiyor.

Cambridge’te Judge Business School bünyesindeki Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin kurucusu Robert Wardrop da konuyla ilgili görüşlerini paylaşan bir diğer isim. Wardrop, kripto paralara yönelik ilginin ana işi finans olmayan şirketlerden gelmesinin önemli olduğu bilgisini aktarıyor. Çevrimiçi alışverişlerde ‘token’ temelli varlıkların kullanımının hızla arttığına dikkat çeken Wardrop, bu konuların yalnızca iş modeli değil, sermaye artırımı için de kritik olduğunu kaydediyor. Yine Cambridge’ten Garrick Hileman ise muhasebe, ekonomi, ticaret, finans ve hukuk bölümlerinin bu konuları artık daha fazla tarttığını ifade ediyor.

London School of Economics’te Bilgi Sistemleri ve İnovasyon Bölümü Profesörü olarak görev alan Carsten Sorensen ise “Bu pazarı finans dünyasında kullanabileceğiniz tüm gelişmiş matematiksel sistemler ve istatistiklerle analiz etmek halen oldukça zor.” yorumunu yapıyor.

New York Üniversitesi’nden Prof. Yermack’ın şu yorumu ise konuyu özetler bir nitelik taşıyor:

“Disiplinler arası bir konu bu. Bilişim teknolojileri ve finans endüstrisi birleşti. Bunun artık üniversitelerde de olması gerekiyor.”