Blockchain teknolojisinin hızla yaygınlaşması bu alandaki yetkin personel ihtiyacını da artırıyor. Bu fırsatı değerlendiren yeni Blockchain kurslarının ücretleriyse yükselişte.

Her yeni teknolojide olduğu gibi Blockchain için de işi bilen çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Blockchain’in sektör bağımsız yapısı pek çok sektörde Blockchain uzmanı ihtiyacını körüklemekte. Bunun doğal bir sonucu ise Blockchain kurslarının yaygınlaşması.

FinTech Hong Kong’da yayınlanan “Blockchain Courses in Hong Kong and China” başlıklı bir haber Çin ve Hong Kong özelinde Blockchain kurslarının durumunu ele alıyor. Bazı kursların 10 bin ABD Doları’na varan ücretler talep ettiği belirtilen haberde bazı çevrimiçi kursların daha uygun fiyatlarla eğitim rekabetinde yer aldığı kaydediliyor.

Tencent ve NetEase gibi platformlar tarafından verilen çevrimiçi Blockchain eğitimlerinde ücretlerin 1000 yuan seviyesinde (yaklaşık 160 dolar) bulunduğu belirtilirken bazı kurslarda ücretlerin 10 bin yuan’a kadar çıktığına dikkat çekiliyor.

Çevrimiçi kurslarla sınıf ortamındaki kurslar arasında ciddi bir fiyat farklılığının olduğu belirtilirken eğitim sürelerine de yer veriliyor. Örneğin Pekin’de düzenlenen 7 günlük bir Blockchain eğitim kampının ücreti 20 bin yuan (yaklaşık 3150 dolar) civarında. Eğer kursa katılanlar 5 günlük Silikon Vadisi turunu da alırlarsa fiyat 10 bin doları bulabiliyor. Bu ücretlerin Blockchain’e dair temel içerikleri kapsadığını eklemek gerekiyor. Eğer katılımcılar Blockchain’i ileri seviyede, tüm teknik yönleriyle öğrenmek isterlerse 20 bin yuan civarında bir ücret talep ediliyor.

Diğer yandan her Blockchain kursunun eşit seviyede eğitim vermediği de haberin satır aralarında yerini almış durumda. Bazı kurslar sadece 3 günde eğitmen seviyesine gelinebileceğini vaat ediyor.

Hong Kong’da işler daha kolay

Hong Kong’daki duruma bakıldığındaysa sürecin daha hızlı ve kolay işlediği görülüyor.  Pek çok Blockchain kuruluşu, bu teknolojiye dair farkındalığı artırmak adına giriş seviyesinde atölyeler düzenliyor.

Bununla birlikte Hong Kong Blockchain Society tarafından düzenlenen giriş seviyesi eğitimler ile Blockchain 101 programları konuya uzak olanların da ilk adımlarını atmalarına yardımcı oluyor.

Hong Kong’daki genel tabloya bakıldığında ise çevrimdışı kursların sayısının hızla arttığı görülüyor. Accelerate ve Systematic gibi platformlar, teknoloji profesyonellerine yönelik Blockchain eğitimleri gerçekleştiriyor. Bu çevrimdışı kurslar toplam 10-12 saatlik bir eğitimi kapsıyor, ücret ise 300 ila 500 dolar arasında değişiyor.

Habere göre Hong Kong’daki en başarılı eğitimlerden birine Hong Kong Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin FinTech Profesyonelleri için Sertifika Programı kapsamında düzenlediği “Blockchain ve FinTech: Temelleri, Uygulamalar ve Sınırlamalar” başlıklı çevrimiçi eğitim yaklaşık 360 ABD doları tutarında bir fiyatla sunuluyor.