Araba üreticisi Volvo kanıtlanmış etik malzemeler kullanarak yapılmış ilk araçlarını üretmeye başladı. Firma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden tedarik edilen kobaltın tedarik zincirini izlemek için bir blockchain çözümü kullandı.

Reuters’ın haberine göre küresel araba üreticilerinin üzerinde araçlarında kullandıkları maddelerin etik bir kaynaktan olduğunu kanıtlama konusunda baskı altındalar. Yani insanlar, araçlarda kullanılan maddeler için çocuk işçilerin çalıştırılıp çalıştırılmadığını ya da bir silahlı çeteyi finanse etmek için kullanılmadığını bilmek istiyor.

Kullanılan materyallerin etik kaynaklı olduğunu kanıtlamak için Volvo, tedarik zincirini izleyebilmek adına blockchain teknolojisi tabanlı bir çözümü test etti. Şirket bu testlerin sonucunda blockchain teknolojisiyle takip edilen ve geri dönüşümlü kobalt maddesi kullanılan ilk araçları başarıyla ürettiklerini duyurdu.

Şirket kullandıkları dağıtık defter teknolojisinin tedarik zincirlerinde hesap verilebilirliği ve şeffaflığı artırdığını söylüyor. Bunun için Oracle ile iş birliğine giden şirket aynı zamanda İngiltere merkezli blockchain girişimi Circulor ile de birlikte çalışıyor. Tedarik zinciri izleme sisteminin bu yılın sonuna kadar şirket geneline yayılması bekleniyor.