VTB, Masterchain blokzinciri platformunu kullanarak ticari operasyon için dijital banka teminatı veren Rusya’daki ilk banka oldu.

Platform üzerinden Rus firması MTS lehine, 392 milyon ruble (5 milyon $) tutarındaki ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için bir teminat verildi. Gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilen işlemde VTB, MTS’nin kabul ettiği ve bankaya karşılık gelen bir bildirim göndererek, güçlendirilmiş nitelikli bir imza ile imzalanmış bir dijital teminat verdi.

Masterchain, Rus merkez bankası tarafından piyasa katılımcıları ve FinTech Association tarafından geliştirilen bir blokzinciri platformu.

VTB yönetim kurulu başkanı ve başkan yardımcısı Vadim Kulik’in konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Rusya’da teknolojik sistemlerimizi Masterchain blockchain platformunun gerekliliklerine uygun hale getiren ilk şirketiz ve elektronik banka garantilerinin endüstriyel ihraçlarını başlattık.

Bu, yararlanıcı tarafından teminat alma sürecini hızlandırmanıza ve kağıt belge akışını azaltmanıza olanak tanıyor. Ek olarak, verilerin dağıtık bir sicile yerleştirilmesi, banka garantileriyle dolandırıcılık risklerini ortadan kaldırıyor

IBM banka teminatı süreci için Blockchain kullanacak

KaynakFinextra