Teknoloji devi IBM, banka teminat sürecini kolaylaştıran blockchain destekli bir pilot uygulama başlattı.

Lygon adı verilen pilot uygulama IBM, Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu, Avustralya Federal Bankası, emlak operatörü Scentre Group ve Avustralya’nın ilk bankası Westpac tarafından destekleniyor. Pilot uygulaması bugünden başlayarak gayrimenkul kiralama müşterilerinden oluşan bir grup üzerinde 8 hafta boyunca test edilecek.

Esasında Lygon, gayrimenkul kiralama sektörü için banka teminatlarının verilmesini ve yönetimini dijitalleştiren blockchain tabanlı bir platform. Yapılan açıklamaya göre bu süreci dijitalleştirmek sahtecilik riskini önleyecek, potansiyel hataları azaltacak, şeffaflığı ve güvenliği artıracak.

Pilot tamamlandıktan sonra Lygon, dijitalleştiren banka teminatı sürecini diğer sektörlere de genişletmek istiyor. Westpac Kurumsal Bankacılık Genel Müdürü Didier Van Not konuyla ilgili olarak: “Banka teminat ekosistemini dijitallerştirmek için blockchain tabanlı bir platform oluşturduk. Pilot uygulama, teknolojinin ticari olarak uygulanabilir olduğunu kanıtlamak için dağıtık defter teknolojisini kullanarak canlı işlemleri test edecek. Bu müşteri deneyimini güzelleştiren harika bir dijital dönüşüm örneği.” ifadelerini kullandı.