Dijital dünyanın en büyük sorunlarından birisi içeriklerin çalınması. Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi WordPress (WP) için hazırlanan ücretsiz WordProof Timestamp eklentisi, WP içeriklerinin EOSIO blockchain ağında tescillenmesini mümkün kılıyor.

WordProof Timestamp, WordPress ve blockchain topluluklarını, kullanıcı dostu bir şekilde birbirine bağlayan ücretsiz bir eklenti. Kullanıcıların içerik sahipliğini tescil etmek için gönderilerini ve sayfalarını zaman damgası kullanarak kayıt altına alıyor.

WordProof tescil işlemlerini EOSIO blockchain ağı üzerinde gerçekleştiriyor ve her yazı veya sayfanın altına “Blockchain sertifikasını görüntüle” bağlantısı ekliyor. Bu bağlantı ile açılan bir pop-up ekran sertifika bilgilerini gösteriyor. Kullanıcılar içerikler üzerindeki değişiklikleri görüntülemek için farklı zaman damgalarına göz atabiliyor böylece birden fazla revizyon da olsa bunların tamamı tescilleniyor.

WordProof Timestamp, Amsterdam merkezli bir WordPress ajansı olan Van Ons tarafından geliştirilmiş.

Eklenti tescil işlemlerini yapmak için bir ücret talep etmezken işlemler 0,5 saniye gibi neredeyse anlık bir sürede gerçekleşiyor. Eklenti sadece ana metni değil başlık gibi detayları da tescilliyor. Şu anda geliştirici ekip içeriklerde yer alan medya ve farklı nitelikteki dosyaları da tescillemek için eklentiyi geliştirmeye devam ediyor.

Geliştirici ekibin yaptığı açıklamaya göre kullnıcılar için en zor olan aşama Blockchain ağında bir cüzdan yaratmak iken bu süreci kolaylaştırmak için büyük çaba harcamışlar ve bu süreci eklentinin ayarlar arayüzüne eklemişler. Eklentiyi kurduktan sonra kullanmaya başlamak için beş dakikadan kısa bir süre gerekiyormuş. Şu anda geliştirici ekibin en çok ihtiyaç duyduğu destek ise eklentiyi kullananların artması ve geri bildirim yaparak sürece katkıda bulunulması.

WordProof Timestamp süreci oldukça kolaylaştırmış olsa da piyasada benzer işlevselliğe sahip tek çözüm değil. WP BlockchainSTAMPD.IOPo.et, ve Mingrana WP to Blockchain gibi çözümler var. WordProof’u farklı kılan ise arada bir merkezi kontrol katmanının bulunmaması.

Eğer projeyi beğendiyseniz Twitter hesabını takip edebilir veya Telegram kanalına katılabilirsiniz.