security stop attack

Blockchain teknolojilerinin korkulu rüyası olan %51 saldırısı daha fazla noktada gerçeğe dönüşüyor. Teknolojinin zayıf karnı olan ve bilinen bu saldırı neden yaygınlaşıyor?

Blockchain teknolojisi dağıtık kayıt defteri sistemini güvenli şekilde kullanıma sunan ama bunun karşılığında ağ düğümlerine duyulan karşılıklı güvenle sağlama yapan bir yapıya sahip. Bu sistemin de zayıf karnı, tasarımından bu yana bilinen bir ayrıntı olarak, saldırganın ağdaki toplam düğümlerin %51’ini ele geçirmesi sonrasında zinciri istediği gibi manipüle edebilmesi. Hatta bu konu Amerika’daki girişimcilik ekosistemini konu alan The Silicon Valley isimli komedi dizisinin de bir bölümüne ismini verdi.

En az beş dijital para sorun yaşadı

Bugüne kadar, tasarımsal olarak bilinen bir zayıf nokta olmasına rağmen çok az sayıda görülen %51 saldırısı şimdiye kadar en az beş adet dijital para Blockchain sistemine saldırılmasında kullanıldı. Bunlar arasında Bitcoin’in popüler üçünü varyasyonu Bitcoin Gold, Verge, Litecoin Cash, Zencash ve Monacoin mevcut.

Buradaki en büyük sorun yine yapısal olarak var olan “yüksek hesap gücü olan ağa hükmeder” kuralı. Bu nedenle kamuya açık ve madenciliğe izin verilen Blockchain yapılarında var olmak için bir harman gücü savaşı (hash power) bulunuyor. Özellikle de birim zamanda üretilebilecek coin miktarı birçok ağda sabitken.

Nasıl çözülür?

Özellikle üzerine az harman gücü çalışan Blockchain sistemlerine bağlı dijital paralarda bu konuyla ilgili pratik bir çözüm var ama uygulama kısmı biraz can sıkabilir. Var olan blok üzerinde dilendiği kadar para üretilmesinin önünü açan %51 saldırılarına karşı en pratik çözüm kullanıcıların yalnızca daha önceki eski bloklarda kayıt altına alınmış paralarla işlem yapabilmesine izin vermek.