Zimbabwe Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Justin Bgoni, blockchain teknolojisini benimsemekle yakından ilgilendiklerini ifade etti.

Blockchain teknolojisinden yararlanmak ve bu teknolojiyi benimsemek için düzenleyicilerin tavrını bekleyen Bgoni, “Blockchain teknolojisinin para tarafı da var. Bu taraf düzenleme açısından biraz zor. Bununla ilgili henüz net değiliz ve düzenlemenin bir değişim olarak açık olmadığı yerlerde bir şey yapmak istemiyoruz. Ancak teknoloji tarafı çok iyi.” ifadelerini kullandı.

Zimbabwe Menkul Kıymetler Borsası blockchain teknolojisini emlak sektöründe yatırım, maden ürünleri borsası ve borsa yatırım fonlarında kullanmak üzere mevcut sistemlerine entegre etmek istiyor.

Ekonominin çöküşünden çeşitli inovasyonlarla kurtulmak isteyen Zimbabwe, bir süredir blockchain tabanlı projelere odaklanmış durumda. Buna karşım 2017 yılında Zimbabwe Merkez Bankası bitcoin’in yasa dışı olduğunu açıklamıştı.

Öyle görünüyor ki ülke her ne kadar blockchain teknolojisini farklı alanlarda kullanmak istese de resmi düzenlemeler olmadan herhangi somut bir uygulama yaratılması pek mümkün görünmüyor. Düzenleyicilerin blockchain ve kripto para birimlerine yönelik hamleleri Zimbabwe’nin ekonomik kaderinde oldukça önemli bir rol oynayabilir.