Zimbabwe Rezerv Bankası Blockchain’i anlamak ve dağıtık defter teknolojilerini kendi sistemlerinde kullanmak için harekete geçti.

NewsDay’in haberine göre, Zimbabve Rezerv Bankası (RBZ), Blockchain’i benimsemek ve iş süreçlerine entegre etmek için, bu teknoloji üzerinde çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz gün düzenlenen bankacılar toplantısında konuşan RBZ müdürü John Mangudya, RBZ’nin Blockchain teknolojisini benimsemek istediğini açıkladı. Çin, Amerika, Birleşik Krallık ve Güney Afrika dahil olmak üzere birçok ülkenin merkez bankalarının Blockchain açılımı üzerinde durduğuna dikkat çeken Mangudya, şunları söyledi:

“Özellikle kripto para birimleri yerine Blockchain ifadesini kullanıyorum, çünkü bu teknoloji kripto paralara göre çok daha yüksek bir konumda. Blockchain, Bitcoin dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerini kapsayan yüksek bir sistem. Bu yüzden Blockchain teknolojisini araştırmak için harekete geçiyoruz.”

“Bitcoin’lerin nasıl çıkarıldığını ve neden herkes tarafından bu kadar avlanmak istendiklerini anlamamız gerekiyor. Eğer bir teknolojiyi benimsemek istiyorsak, onun nereden geldiğini bilmemiz şart.”

Zimbabve kripto para birimlerine sıcak bakmıyor

Zimbabve’nin merkez bankası, mayıs ayında tüm finans kurumlarını kripto para takası için verdikleri hizmeti durdurmaya ve kripto paralarla bağlantılı hesapları tasfiye etmelerine yönelik bir genelge yayınlamıştı.

RBZ Finans Kurumları Müdürü Norman Mataruka bu kararla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunmuştu. Mataruka, RBZ’nin şu aşamada kripto para hizmeti vermeye hazır olmadığını ve bankanın, ödeme sistemlerinin bütünlüğünü koruma zorunluluğu olduğunu belirtmişti.

2017 yılının kasım ayındaysa RBZ, Bitcoin kullanımının ülke çapında yasadışı kabul edildiğini açıklamıştı.