Blockchain teknolojisini 2018 yılında kendi süreçlerine dahil eden 5 yenilikçi sektör devi, teknolojinin yeni yılda dünyayı nasıl değişebileceği konusuna dair büyük ipuçları veriyor. FedEx’ten Microsoft’a, Burger King’den Walmart’a, yeniliğe kucak açan o 5 firma ve teknolojiyi kullanım alanları. 

FedEx

Her yıl milyarlarca dolar değerinde kargo taşıma işi yapan dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden FedEx, tedarik zinciri yönetiminde Blockchain teknolojisini kullanan ilk firmalardan birisi oldu. Firma, teknolojiyi şimdilik sadece yüksek değere sahip kargolarının takibinde kullanırken, yakında bu özelliği tüm gönderilerinde kullanmayı düşünüyor.

Burger King Rusya

Hazır gıda devi Burger King, Rusya’da Waves platformu için WhopperCoin ismindeki kendi kripto parasını hayata geçirdi. WhopperCoin, şirketin müşterilerini ödüllendirme programının bir parçası. Müşteriler Burger King’de harcadıkları para karşılığında WhopperCoin kazanıyor ve bunu Waves platformu üzerinde kullanabiliyor.

KIK

300 milyonun üzerindeki aktif kullanıcı sayısıyla, dünyanın en büyük çevrimiçi sohbet platformlarından biri olan KIK, 2017 yılında kendi ICO’sunu çıkardı. Firma, Kin ismindeki kripto parasıyla, platformundaki kullanıcıların diğer kullanıcılara ödeme yapabilmesine olanak sağlıyor. Firmanın asıl hedefi ise ödeme yöntemlerinde Blockchain kullanımını yaygınlaştırmak ve tüm ekonomik faaliyetlerin kripto paralar ile yapılabilmesine zemin hazırlamak.

Walmart

Walmart ve dokuz farklı gıda firması IBM ile ortaklığa giderek, Blockchain teknolojisini gıdalarının tedarik zinciri yönetiminde kullanmaya başladı. Teknoloji sayesinde her bir gıda ürününün sürekli olarak denetlenmesini mümkün hale geldi. Food Trust Blockchain adındaki hareket, Nestle ve Unilever gibi sektör devleri tarafından da kulanılıyor.

Microsoft

Microsoft, Blockchain teknolojisini daha doğduğu andan itibaren kucaklayan teknoloji devlerinden birisi olma özelliğiyle öne çıkıyor. 2014 yılında, konudan neredeyse kimsenin haberi yokken, şirket kendi internet sitesi üzerinden Bitcoin ile ödeme almaya başlamıştı. Bill Gates ve ekibi, teknolojiyi kullanarak işlerin nasıl daha efektif hale getirilebileceği üzerine çalışıyor.

 

Bu 5 firmaya ek olarak, MasterCard, Huawei, Bank of America gibi, farklı sektörlerden devlerin de Blockchain teknolojisine büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Sektör devlerinin teknolojiye olan ilgisi 2019 yılında da devam edecek gibi görünüyor.