2019 yaklaşıyor. 2018 yılını değerlendirmek ve önümüzdeki yıla hazırlanmak için güzel bir zamandayız. Piyasalar her ne kadar zor günlerden geçse de, Blockchain teknolojisinin hızla geliştiğini ve insanların hala büyük umutlarla dolu olduğunu söylemek mümkün.

Forbes’ta yayınlanan makaleye göre pazar her gün biraz daha olgunlaşıyor. Sektör devleri Blockchain’in daha da gelişeceğini ve adını geleceğe şimdiden yazdıracağını düşünüyor. Peki 2019’da Blockchain dünyasında bizi hangi gelişmeler bekliyor?

Menkul Kıymet Token’lerinin Yükselişi

2018 yılında hizmet token’lerinde görülen yavaşlama, sektörün menkul kıymet token’lerinden bahsetmeye başlamasına da sebep oldu. Uzun süredir enstitü yatırımcılarının gelişini bekleyen pazar menkul kıymet token’leri sayesinde sonunda yatırımcıları kazanabileceği düşüncesinde. Coinbase, Binance ve Lykke gibi kripto para piyasaları teknolojiyle ilgili düzenlemelerin peşindeyken, Nasdaq, Londra Borsası ve İsviçre Borsası ise kendi dijital varlık platformlarını kuruyor. 2019’un ortalarına kadar sektörde büyük bir büyüme bekleniyor.

Kriptodan dijital varlıklara geçiş

Önümüzdeki yıllarda hisse senedi ve tahvil piyasalarında küresel ölçekte bir yavaşlama olasılığından söz ediliyor. Bu da yatırımcıların alternatif yollar aramasına sebep oluyor. Gelişmekte olan menkul kıymet token piyasalarının ise büyük potansiyele sahip olduğu düşünülüyor. Yatırımcılar, menkul kıymet token’lerini kullanarak küresel pazarlara açılarak işlerini büyütme şansına erişebilirler.

Merkezi olmayan ekosistem platformlarının ve yeni iş modellerinin yaratılışı

Blockchain’in tüm bölge ve sektörler arasında ilgi çeken özelliklerinden birisi de B2B2C ekosistemleri yaratma konusundaki potansiyeli. Yapılan bir McKinsey araştırması, önümüzdeki yıllarda özellikle ekosistemlerde büyük gelişmeler olacağını gösteriyor. Araştırma, ekosistemlerin önümüzdeki yıllarda büyük bir ivmeyle büyüyerek 50 trilyon doların üzerinde gelir elde eden geleneksel pazara rakip olabileceğini gösteriyor. Merkezi bir yapıya sahip olmayan, akıllı kontratların kullanıldığı ekosistemlerin sahip olduğu potansiyel tek kelimeyle muazzam.

Eskiyle yeninin buluşması

Blockchain teknolojisi dünya tarafından her gün biraz daha benimseniyor. Yatırımcılar ve düzenleyiciler büyük potansiyel taşıyan bu teknolojinin gelişmesi için elinden geleni yapıyor. 2018’in sonlarına yaklaşırken, teknoloji devlerinin göz bebeği olan Blockchain teknolojisi, yeniliğe çok da açık olmayan geleneksel firmalar nezdinde ise halen tam olarak anlaşılıp kabul edilmiş değil. Bu sebeple 2019’un asıl kazananı, geleneksel firmalar ile Blockchain teknolojisi arasında bir köprü kurmayı başaran firmalar olacak. Hem sektörün hem de ticaretçilerin buna gerçeketen ihtiyacı var.

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında, Blockchain teknolojisinin önümüzdeki yılda da büyük gelişmelere gebe olduğunu söylemek yanlış olmaz. Devletlerden özel kurumlara, teknoloji devlerinden bireysel kullanıcılara kadar, Blockchain teknolojisi her gün biraz daha benimseniyor.