Chainalysis firmasını yaptığı araştırmaya göre, kullanımda olan Bitcoin adreslerinin sadece yüzde 37’sinin ekonomik uygunluğu bulunuyor.

Chainalysis firmasının yaptığı araştırmaya göre, Bitcoin Blockchain sistemi şu anda bünyesinde 460 milyon farklı adres barındırıyor. Bu adresler birbirleri arasında Bitcoin gönderip alabiliyor. Hem birey hem de tüzel kişiler diledikleri sayıda Bitcoin adresine sahip olabiliyor. Ekonomik uygunluğa sahip adresler Bitcoin sahibi birey ve servisler tarafından kontrol ediliyor. Bu sayı şu anda yüzde 37 oranında, bu oran ise 172 milyon adrese denk geliyor.

Firmanın araştırmasına göre bahsedilen yüzde 37’lik bu oranın, yüzde 86’lık büyük bölümü markalaşmış hizmetler ya da darknet pazarları tarafından kullanılıyor. Yapılan Bitcoin işlemlerinin sadece yüzde 20’lik bölümü ekonomik transfer olarak kabul ediliyor. Chainalysis araştırmasına göre, Ağustos ve Ekim ayları arasında 41 milyar dolarlık bir işlem hacmi olmasına rağmen, bu işlemlerin sadece 9 milyar dolarlık bölümünün gerçek ekonomik değeri var.

Cointelegraph’ın haberine göre, araştırmada dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise Kasım ayında yaşanan kriz sonrası, insanların cüzdanlarını Bitcoin ile doldurmaya başlaması. Rakamlar Haziran ayında 300 milyon dolar iken 1 Kasım itibariyle 400 milyon doları geçmiş görünüyor. Bu sayılara göre insanlar krizi fırsata çevirip düşük fiyattan Bitcoin stokluyor gibi gözüküyor. Bitcoin işlemlerinin şişirildiği ve yanlış hacimlere dayandığı daha önce CoinMarketCap tarafından da bildirilmişti.