İsviçre Federal Demiryolları (SBB), şantiyede çalışan işçiler için kullanmayı planladığı Blockchain tabanlı bir kimlik yönetim testinin konsept tanıtımını (proof-of-concept) başarıyla tamamladı.

Projenin geçtiğimiz mayıs ayından beri devam ettiğini belirten İsviçre Demiryolları Sözcüsü Daniele Pallecchi, Blockchain’e ve dijital denetime dayalı bir çözüm ile mevcut evrak yükünün ortadan kalkmasının hedeflendiğini ifade etti.

“SBB şantiye alanlarına genellikle üçüncü taraflar dahil oluyor. Güvenlik nedeniyle, personelin yeterliliğine dayalı katı kurallar bulunuyor. Bu yüzden güçlü bir kimlik sistemine ihtiyaç duyuyoruz.”

SBB kimlik sistemi Linum Labs tarafından geliştirildi

SBB’nin kullanacağı çözüm, New York merkezli Ethereum tasarım stüdyosu ConsenSys çatısı altında başlatılan uPort’un teknolojisini kullanan bir Blockchain girişimi ​​Linum Labs tarafından geliştirildi.

Konsept kanıtını içeren test aşamasında, işçiler mobil cihazlarındaki uPort uygulaması üzerinden kimliklerini oluşturdular ve SBB’de bu kimlikler üzerinden işçilerin yeterliliğine dair sertifikaları yayımladı.

Gerekli belgelerin onaylanmasının ardından, işçiler inşaat alanına girip çıkarken mobil uygulamayı kullanmaya başladılar. Giriş noktasında uPort’un oluşturduğu QR kodu okutan işçiler böylece alana girişlerini onaylatmış oldular.