Malta ve Fransa’nın öncülüğünü yaptığı toplam yedi Avrupa ülkesi, Blockchain’in gelişimi için yeni bir birlik kurdu.

“Mediterranean seven”; Avrupa’nın yedi ülkesinin bir araya gelerek kurduğu yeni Blockchain birliği. Adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz’e kıyısı olan yedi ülkenin kurduğu birlik, Blockchain teknolojisinin kullanımını teşvik etmek için birlikte hareket edecek.

Malta ve Fransa’nın öncülüğünde kurulan “Mediterranean seven”, bu iki ülke dışında İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Portekiz ve Yunanistan’ı içeriyor. Bu ülkeler, Blockchain’i sadece finansal piyasalarda değil, eğitim, ulaşım, mobilite, lojistik, tapu sicil kayıtları, şirket sicil kayıtları ve sağlık alanında yaygınlaştırmak için bir arada çalışacak.

Financial Times’da yayınlanan habere göre “Mediterranean seven”, ilk toplantısında dağıtık defter teknolojisini (DLT) desteklenmesi amacıyla merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu.

Blockchain teknolojisinin, kripto para birimleri dışında kullanımını teşvik etmek isteyen yedi ülkenin temsilcileri, DLT’nin bir “oyun değiştirici” olabileceğini ve Güney Avrupa ülkelerinin ekonomilerine verimlilik sağlayabileceğini vurguladı.

Yayınlanan bildiride, bu yöntemle yalnızca e-devlet hizmetlerinin geliştirilmesi değil, şeffaflığın artması, kamu kurumlarındaki idari yüklerin azaltılması, daha iyi gümrük süreçleri ve kamusal hizmetlere daha etkin erişim sağlanabileceği ifade edildi.