BBVA ve Indra arasındaki 90 milyon dolarlık kredi anlaşması IBM’in Hyperledger platformunu baz alan Blockchain sistemi üzerinde tamamlandı.

Geride bıraktığımız 2017 yılında banka ve finans kuruluşlarının ana gündem maddeleri arasında Blockchain’in çeşitli finans süreçlerine adapte edilmesi ilk sıralarda geliyordu. 2018 yılı bu planların ilk meyveleriyle başladı. BBVA’nın, teknoloji ortağı Indra ile gerçekleştirdiği 90 milyon dolarlık kurumsal kredi anlaşması Blockchain teknolojisi üzerinde tamamlandı.

Peki, Blockchain bu anlaşmada standart süreçlere oranla ne sağladı? Banka yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, normal şartlar altında bu ölçekte bir işlemin tamamlanması birkaç gün sürüyor. Blockchain işin içine girince, bu süre birkaç saate kadar indirildi. IBM’in Hyperledger platformu üzerine kurulu kendi Blockchain sistemini kullanan BBVA, böylelikle pilot testleri başarıyla tamamlamış oldu.

BBVA’nın dijital dönüşümünün hızlandığını ve yeni alanlara yayıldığını ifade eden BBVA Global Müşteri Çözümleri Başkanı Derek White, basına yaptığı açıklamada gerçekleşen pilot projenin detaylarına değindi. Ezber bozan bu teknolojinin iş süreçlerine nasıl katma değer sağlayacağını ispatladıklarını dile getiren White, “Blockchain’in bu işlemde kullanılması hem şeffaflığı hem de tamamlama hızını büyük ölçüde artırmış bulunuyor. Aynı zamanda verimlilik de elde ettik. Hem bankamız hem de Indra için bir kazan-kazan durumu söz konusu oldu.” dedi.

BBVA, yakın dönemde ilk Blockchain testlerini başarıyla tamamlayan bir dizi finans kuruluşunun arasına katıldı. Geçtiğimiz günlerde JPMorgan kendi Quorum Blockchain teknolojisini test etmiş, UBS ise milyon dolar seviyesinde iki ayrı satışı IBM tarafından geliştirilen Batavia üzerinde tamamlamıştı.