Uluslararası elektrik mühendisliği şirketi ABB, güneş enerjisi sektöründe blockchain’in nasıl kullanılacağını araştırmak için pilot uygulama başlattı.

ABB bu projesini uygulamak için İtalyan enerji şirketi Evolvere ve blockchain tabanlı Prosume platformuyla iş birliği yapacak. Pilot uygulama, blockchain’in akıllı şebekeler pazarındaki rolünü araştırmanın yanı sıra şeffaf ve güvenli p2p enerji işlemlerini de mümkün kılacak.

ABB’nin PV Tech’e yaptığı açıklamaya göre projenin amacı invertörleri blockchain teknolojisine hazır hale getirerek enerji piyasasındaki katılımcıların hem sermaye hem de operasyonel harcama maliyetlerini düşürmek.

ABB’de akıllı enerjiden sorumlu müdür Giampiero Frisio, Evolvere projesinin blockchain teknolojisi için ortaya çıkan yeni dinamikler ve düzenleyici çerçevelerle birlikte piyasa için uygulanabilir, kanıtlanmış çözümler geliştirmelerini sağladığını söyledi.

Birçok akıllı ve yenilenebilir enerji projelerinde yer alan ABB Group, akıllı gaz ve elektrikli araçlar üzerinde de çalışmalarını yürütüyor. Şirket hali hazırda Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarında operasyonlarını sürdürüyor. Şirketi 2018 yılında toplam 28.5 milyar dolar gelir elde etmişti. Enerji konusunda böylesine güçlü bir şirketin blockchain’i bu alanda kullanma isteği teknolojinin sektördeki gelişimi açısından oldukça kritik bir rol oynayacak.