ABD Savunma Bakanlığı’nın araştırma kolu DARPA, ABD ordusu için “daha etkili, sağlam ve güvenli” bir ağ oluşturmak adına blockchain teknolojisini araştırıyor.

Bu ayın başlarında dosyalanan, bulut, IoT ve kuantum teknolojisi için çeşitli olası kullanımları araştıran bir belgede, departmanın blockchain için bir dizi olası kullanım senaryosu önerdiği görülüyor. Bu kullanım örneklerinin başını ise askeri personelin güvenli mesajlar iletebilmesi çekiyor.

“DoD Dijital Modernizasyon Stratejisi” başlıklı belge aynı zamanda blockchain’in araştırılmasının bakanlığın süregelen bir “kırılmaz kod” arayışına yardım edebileceğini de söylüyor. Raporda belirtilen teknolojinin, “güvenli veritabanlarına girmeye çalışan bilgisayar korsanları hakkında istihbarat sunabilecek” tuzaklar oluşturmak için de kullanılabileceği belirtiliyor.

DoD dosyalaması “blockchain teknolojisinin siber güvenlik paradigmalarını tersine çevirebilecek” bir teknoloji olduğunu söyleyecek kadar ileri gidiyor.

Savunma Bakanlığı blockchain teknolojisine daha önce de ilgi göstermişti. Geçtiğimiz sene bir blockchain atölyesine ev sahipliği yapan bakanlık, teknolojinin, gelirlerin çoğu kez yetkililer tarafından yanlış tahrif edildiği afet yardımı toplama faaliyetinde kullanılmasını destekledi.