security stop attack

Siber saldırılar her ülkenin yetkili birimlerinin mücadele ettiği bir konu. Rusya’da da durum farklı değil ve ülkenin Savunma Bakanlığı, bu tip saldırılarla mücadele için Blockchain’den nasıl faydalanabileceğini araştıracak.

Robot askerler ve drone’lar ile kabuk değiştiren askeri birimlerin mücadele ettiği konulardan biri siber saldırılar. Hem Rus ordusu hem de Pentagon benzer gerekçelerle Blockchain’den faydalanmak için ciddi efor sarf ediyor.

Cryptovest’te yayınlanan bir habere göre Rusya Savunma Bakanlığı, ERA isimli teknoloji parkında siber saldırılardan korunmada Blokchain kullanımına yönelik yöntemler geliştirecek. Geliştirme için ayrı bir araştırma laboratuvarı kuracak olan Rus yetkililer, Blockchain’in ordunun saldırıların kökenini izleme ve genel olarak veritabanı güvenliğini sağlamada yardımcı olacağını düşünüyor.

Rusya merkezli siber güvenlik firması Kaspersky Lab yöneticilerinden Alexey Malanov, Blockchain’in yetkisiz giriş denemelerini izlemede etkili bir yardımcı olduğunu belirtiyor. Bu tip izinsiz giriş denemelerinin, kendilerini gizlemek adına çoğunlukla kayıt günlüğünü sildiğini kaydeden Malanov, günlüğün çeşitli cihazlar arasında paylaştırılması durumunda bu riskin azalacağına dikkat çekiyor.

Virüslerin verileri ya da yazılım kodunu değiştirme yeteneğine sahip olduğunu belirten Malanov, Blockchain temelli bir sistem üzerinde saklanacak referans kodunun bu tip durumlarda daha korunaklı olacağını sözlerine ekliyor.

Blockchain’den faydalanmak isteyen tek askeri kurum Rus ordusu değil. Hem NATO hem de ABD Savunma Bakanlığı Pentagon farklı gerekçelerle bu teknolojiden nasıl faydalanacağını araştırıyor. NATO, finansal bilgiler ile tedarik ve lojistik zincirlerini korumak için Blockchain kullanmak istiyor. Pentagon ise tıpkı Rusya örneğinde olduğu gibi Blockchain ile siber saldırılara karşı bir ek katmana sahip olmak istiyor.