ABD Ticaret Bakanlığı, kripto-para birimi ve blockchain teknolojilerinde “uzman” seviyesinde deneyimi  bulunan bilgisayar bilimcilerini işe almak istiyor.

Hükümetin resmi iş ilanı portalı olan USAJobs üzerinde iş ilanlarına göre Bakanlık bünyesindeki düzenleyici olmayan kuruluş Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) “blockchain test ortamının kurulması, blockchain teknolojilerinin, kripto defterlerinin ve kripto sözleşmelerinin araştırılması ve analizinin yapılması.” konularında deneyimli bilgisayar uzmanları aranıyor.

Başarılı olacak adayın ayrıca “kimlik yönetimi, blockchain ve kimlik token’u birlikte çalışabilirlik standartları geliştiren standartlar ve ulusal ve uluslararası standartlar organları” konusunda da deneyimli olması isteniyor.

İşe alınacak kişinin kilit sorumluluğu NIST içindeki Bilgi Teknolojileri Laboratuvarı’nda “ortaya çıkan ve potansiyel olarak yıkıcı” bilişim teknolojilerinde araştırma ve geliştirme yapmak olarak belirlenmiş.

Maksimum 1 yıl vadeyle geçici bir rol olarak görünen pozisyon yılda 137.000 ile 166.000 dolar arası maaş vadediyor. Başvurular ise 15 Ağustos’ta kapanacak.

Blockchain teknolojisine yönelik işe alımlar sayısını her geçen gün artırıyor. Teknolojinin sunduğu potansiyel özel şirketlerin yanı sıra devlet kurumlarının da ilgisini çekiyor. Bu da kurumların blockchain’i anlama konusunda çalışmalar yapmasına ve bu konuda uzman isanları işe almalarına sebep oluyor. Gün geçtikçe blockchain ile ilişkili istihdam ve açık pozisyon sayılarının artması bekleniyor.