TeQatlas’ın araştırmasına göre 2019’un ilk 5 ayında blockchain teknolojisine yönelik iş ilanı sayısı neredeyse 2018 yılının tamamında açılan iş ilanı sayısına ulaştı.

Şirket blockchain teknolojisi ile ilişkili iş ilanlarını analiz etti. Bu verilerden yola çıkarak blockchain ile ilgili en iyi 15 işvereni belirledi. Verilere göre IBM 335 blockchain kontenjanıyla ilk sırayı alırken onu Oracle ve PWC firmaları takip etti.

Blockchain teknolojisine yönelik iş ilanlarının artması yeni bir şey değil. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışından bugüne kadar bu teknolojiye yönelik iş ilanlarının sayısı düzenli olarak artıyor. Ancak son yıllarda şirketlerin talebi üzerine açık pozisyonlarda ciddi oranda bir artış görüldü. Verilere göre 2013 ile 2018 arasında iş ilanlar %139 oranında artıl göstermiş. Bu yılın Mayıs ayında blockchain teknolojisine yönelik açılan iş ilanlarının sayısı 2300’ü bulurken 2018’in tamamında bu sayı 2577 olarak ölçülmüştü.

Açılan pozisyonların sayısında artış görülürken açıklanan maaşlar da gayet iyi görünüyor. Yıllık 17 bin dolar ile 271 bin dolar arasında değişen maaşların çoğunluğunu 81 ile 144 bin dolar arasındaki kesim temsil ediyor. Blockchain ile ilişkili işlerin yıllık maaş ortalaması ise 105 bin dolar. Bu da ABD’deki yıllık maaş ortalamasının neredeyse iki katı anlamına geliyor.