Büyük Dörtlü olarak da bilinen profesyonel danışmanlık şirketleri Deloitte, KPMG, EY ve PwC; Blockchain alanında en fazla profesyonel arayışında olan kuruluşlar arasında yer alıyor.

Kariyer platformu Indeed.com tarafından paylaşılan veriye göre, Blockchain, kripto para ve Bitcoin alanında uzman arayışında olan ABDli şirketler arasında Deloitte en üst sırada yer alırken, IBM ve KPMG ise ikinci ve üçüncü sıralarda konumlandı. Son bir yılda Blockchain alanında en fazla istihdam fırsatı yaratan dördüncü şirket EY olurken, beşinci sırada ise bir diğer büyük danışmanlık şirketi Accenture yer aldı.

Blockchain alanında pek çok deneme yapıp, ürün geliştiren ve teknoloji servisleri sunan Deloitte’in ilk sırada yer alması pek şaşırtıcı değil. Şirket daha önce Deloitte’ın hızla büyüyen çevik bir ekiple çalışarak, Fortune 500 finansal servisler listesinin çoğunluğunu oluşturan müşterilerine en iyi Blockchain tabanlı çözümleri geliştirdiğini belirtmişti.

Aynı veriye göre finans kuruluşlarının Blockchain istihdamında ipi göğüsleyen JPMorgan olurken, başka hiçbir Wall Street devinin ilk 10’da yer almaması dikkat çekti. Microsoft ve Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys de ilk 10’da yerini aldı. Şehir bazında bakıldığında ise San Jose, San Francisco ve New York’un Blockchain istihdamına öncülük ettiği görüldü.

Bulguları değerlendiren Indeed.com Ekonomisti Andrew Flowers, “Finans şirketleri ve bankaların, ‘paranın yerini alma iddiasıyla’ çıkan bir trend için istihdama yanaşmaması dikkat çekici.” diye konuştu.