ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Ulusal Kanser Enstitüsü klinik verilerin paylaşımı için blockchain tabanlı sistem oluşturma projesine onay verdi.

Enstitü, Rensselaer Polytechnic Institute’un sağlık hizmetleri sağlayıcıları, hastalar ve araştırma topluluğu arasındaki klinik verileri paylaşmak için IBM Hyperledger blockchain kullanacağını belirterek projeyi geçtiğimiz Cuma günü onayladı.

Geleneksel olarak klinik veriler birden fazla taraf arasında saklanmış ve parçalanmış bir şekilde yönetiliyor. Bu da bilgi alışverişinde çeşitli sorunlar yaratabiliyor.

Sağlık bilgilerine zamanında erişilememesi etkili tedavi yöntemine karar verilmesini engelleyebiliyor. Bu da hasta sağlığını olumsuz yönde etkileyecek sorunlara ve aynı zamanda yinelenen testler gibi gereksiz masraflara yol açabiliyor.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nün hedefi blockchain tabanlı sistemi kullanarak sağlık hizmeti verilerini güvenli ve etkili bir şekilde paylaşmak. Sağlık kurumu bunun yanı sıra veri egemenliğini güçlendirmek ve esnekliğini sağlamak için de bu teknolojinin potansiyelinden yararlanmak istiyor.