Amerikan Ulusal Güvenlik Departmanı (DHS), sahteciliğe karşı üretecekleri çözümler için Blockchain girişimcilerine 800 bin dolara varan hibe vereceğini duyurdu.

DHS’ye bağlı Bilim ve Teknoloji Yönetmeliği’nin, Silikon Vadisi İnovasyon Programı’nda yaptığı duyuruda, bu hibenin 4 ana faza ayrılacağı ve hibe işleminin değeri azalmayan fonlama metodu üzerinden yapılacağı bildirildi.

DHS, Kasım’da talep ettiği Sertifika ve Lisansların Sahteciliğini Önleme Programı sayesinde Blockchain teknolojisini kullanarak belgede sahteciliği önleme olanaklarını ilerletmenin yollarını arayacak.

Coindesk’in haberine göre Silikon Vadisi İnovasyon Programı Genel Müdürü Melissa Oh konuyla ilgili olarak:

“Ulusal güvenliği tehdit eden unsurlardan bir adım önde olduğumuza emin olabilmek için Amerikan Ulusal Güvenlik Departmanı’nın Blockchain komünitisinden gelecek yeniliklere ihtiyacı var.” diye konuştu.

800 bin dolarlık hibeyi almak isteyen Blockchain girişimcilerinin, farklı alanlardaki farklı sorunlara çözüm sunmaları gerekiyor. Turistlere seyahatleri esnasında verilen dijital belgelerden, vatandaşlık, mülteci ve çalışma izinlerine kadar, sınır dışı petrol ve ham madde taşımacılığı gibi konuları da içeren geniş bir çalışma alanı, sorunlara çözüm getirecek girişimcileri bekliyor.

DHS’in belirttiğine göre bu fonlama son bir yıl içinde devletle toplamda 1 milyon dolardan fazla sözleşmesi bulunmayan, aynı zamanda 200’den az çalışana sahip girişim ve küçük işletmelere verilecek.

SVIP Teknik Yöneticisi Anil John yaptığı açıklamada:

“Ulusal Güvenlik Hareketi çalışmaları seyahat, vatandaşlık, çalışma yetkinliği ve göçmenlik durumu gibi geniş alanları kapsayacak. Çalışmada aynı zamanda bu alanlarda kullanılacak sertifika ve lisanslar verilecek.” diye konuştu.

2015 yılının başlarında Blockchain teknolojisini daha iyi anlamak isteyen küçük işletmelerden gelen araştırma tekliflerini değerlendirmeye başlayan DHS, konuyla özel olarak ilgileniyor. Ajans en son kripto paraların kullanımını konu alan bir ön talep belgesi yayınladı. Bu belge monero ve zcash gibi kripto paralar ile yapılan işlemlerin takip edilebilirliğini denetleyecek.