Küresel yönetim danışmanlığı şirketi Accenture, yazılım lisanslarını yönetmek ve izlebilme amacıyla kendi dağıtık defter teknolojileri (DLT) platformunu kurdu.

Yazılım yönetimi sağlayabilmek için çözüm üretmek isteyen Accenture, finans kurumları için DLT ürünleri sunan bir şirket olan Digital Assets ile ortaklık kurdu. Geliştirilen bu yeni uygulama, Digital Assets’in akıllı sözleşme dilini, yani dağıtık defterler için özel olarak tasarlanmış bir modelleme dili olan DAML’yi kullanıyor. Yazılım bu sayede tüm yazılım lisanslarını tüm aşamalarıyla takip edebilecek.

Accenture Blockchain merkezli çözümler geliştirmeye devam ediyor

Accenture yine yaptığı açıklamada, DLT destekli bu uygulamanın yazılım takibinin yanı sıra, yazılımların dağıtımı ve kullanımı konusundaki şeffaflığı artırarak olası lisans ihlali risklerinden kaçınmaya yardımcı olacak.

Geçtiğimiz ay Accenture ve Digital Ventures, bölgede faaliyet gösteren SCG ile iş birliği yaparak şirketlerin tedarik zinciri ve ticari finansman ihtiyaçlarına yanıt veren bir Blockchain çözümü tasarlamıştı.

R3’ün Corda platformu üzerinde geliştirilen Blockchain sistemi, şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre ilk kez satın almadan ödemeye kadar entegre bir çözüm sunuyor. Mikro servisler ve bulut teknolojileri ile birlikte tasarım DevOps ilkelerini kullanan çözüm, bölgedeki bir iş kolu olan SCG ile oluşturuldu. Digital Ventures’ın “B2P” olarak bilinen “satın alımdan ödemeye” Blockchain çözümü, halihazırda seçilmiş SCG tedarikçileriyle işlem yapmak üzere kullanılıyor.