Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) IBM ile ortaklığa giderek, Blockchain tabanlı işlem yönetimi pilot projesini başlattı. Pilot projenin petrol kuyularından son kullanıcılara kadar geniş bir alanda hizmet vermesi planlanıyor.

Otomatize edilmiş Blockchain tabanlı sistem, ADNOC’un petrol ve gaz üretim yönetimi, izleme, doğrulama, yürütme ve işleme gibi zincirleme süreçlerini kapsayacak.

Diğer Blockchain pilot projelerde olduğu gibi bu projeden de verimliliği artırması ve paydaşlara daha şeffaf bir ortam sunması bekleniyor. Projenin tüm petrol ve gaz ekosisteminde kullanılmasıysa onu sadece tedarik ağı ve ticari işlemler gibi belli alanlara yönelik çalışan diğer pilot projelerden ayırıyor. ADNOC ilerleyen zamanlarda müşteri ve yatırımcıları platformda bir araya getirmeyi de planlıyor.

CCN’in haberine göre IBM’in kimyasal ve petrol çözümlerinden sorumlu başkan vekili Zahid Habib yaptığı açıklamada:

“Bu pilot proje ile, ADNOC hem finans hem de kaynak varlıkları için büyük bir adım atıyor. En basit haliyle anlatmak gerekirse, bu proje sayesinde petrolun her bir molekülü, değerinden kesinlikle hiçbir şey kaybetmeden, kuyudan müşteriye ulaştırılmış olacak.” diye konuştu.

Londra’da yapılan Dünya Enerji Sermayesi Meclisi’nde duyurulan proje için oyunun kurallarını değiştireceği söylenirken, ADNOC’un dijital birim başkanı Abdul Nasser Al Mughairbi konuyla ilgili olarak:

“Zaman alan tüm süreçleri ortadan kaldırarak operasyon maliyetlerimizi düşürürken, ürünlerimizi pazarlama ve satış alanında daha güçlü hale getiriyoruz. Böylelikle aslında uzun vadede sürdürülebilir bir değer yaratmış oluyoruz.” diye konuştu.

Ek olarak, BP ve Shell firmalarının Blockchain tabanlı petrol ticareti platformu olan Vakt projesi Kasım sonunda duyurulmuştu.