Dağıtık defter teknolojisinden yararlanan havayolu şirketleri arasına Air France-KLM de katıldı.

Blockchain tabanlı seyahat şirketi Wind Tree ile bir iş ortaklığına imza atan Air France-KLM, müşterilerin giderlerini azaltmak ve dijital defterlerle süreçleri iyileştirmek üzere çalışacaklar. Air France-KLM ayrıca Blockchain’i kullanarak yüksek komisyon alan aracıları iş süreçlerinden çıkarmak istiyor. Havayolu şirketi bu sayede müşterilere sunacağı seyahat tekliflerinde daha rekabetçi olmayı amaçlıyor.

Wind Tree, yakın geçmişte seyahat endüstrisinde bir dizi anlaşma imzaladı. B2B platformu şu anda kullanıcıların uçuşlardan otellere kadar geniş bir yelpazede sunulan tekliflere erişebilmelerini sağlıyor. Yeni anlaşmanın bir parçası olarak, Air France-KLM firmaya yeni teknolojik gelişmeler konusunda yardımcı olmaktır. Havayolu ayrıca yeni teknolojileri test etmek ve daha etkin bir gelişim elde etmek için geri bildirim sağlıyor.

Girişimler ve iş ortaklarıyla uzun süredir inovasyon odaklı çalışmalar yaptıklarını kaydeden Air France-KLM Kıdemli Başkan Vekili Sonia Barrier, “Blockchain teknolojisiyle birlikte seyahat ekosisteminde gerçekleşen alım satımları müşterilerimiz, şirketler ve girişimler için yeniden tanımlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Air France-KLM, müşteri deneyimini geliştirmek için teknolojiyi kullanmakta yeni değil. Ancak Wind Tree ile gerçekleştirilen proje Blockchain alanına ilk uçuş niteliği taşıyor. Şirketin stratejisi, seyahat deneyimini hem kişiselleştirmek hem de daha basit hale getirmek amacıyla yeni çözümler tasarlamaya odaklanıyor.

Blockchain teknolojisi, havayolu endüstrisi üzerinde devrim niteliğinde karşılanıyor. Yolcuların bilet alma şeklini tümüyle değiştirme potansiyeline sahip olan dağıtık defter teknolojileri ayrıca, veri güvenliği ve gizliliğinin büyük bir sorun olduğu bir dönemde havayollarının veriyi nasıl koruduğunu ve yönettiğini de değiştirebilir.