AirAsia Group, blockchain teknolojisini operasyonlarına entegre etmenin yollarını arıyor. Hava yolu şirketi, dağıtık defter teknolojisinin avantajlarını sadakat platformu ve uçak parçalarının takibi gibi alanlarda kullanmak istiyor.

AirAsia CEO’su Aireen Omar, şirketin blockchain teknolojisine olan ilgisinin yaklaşık 2 sene önce (kripto paraların tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı dönemden beri) başladığını söylüyor.

Dijital İnovasyon Konferansı’nda konuşan Omar: “Birçokları blockchain teknolojisine ICO açısından bakıyor, ancak biz merkezi olmayan bu yapıda daha farklı fırsatlar görüyoruz ve üç farklı kullanım senaryosu üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

AirAsia’nın üzerinde çalıştığı ilk kullanım senaryosu sadakat puanlarını tokenlaştırma. Şirket, sadakat puanlarını token haline getirerek bunların çeşitli pazarlarda kullanılabileceğini düşünüyor. Omar, şirketin bölgedeki baskınlığını göz önünde bulundurarak sadakat puanlarının Asyalılar için önemli bir dijital varlık olabileceğini vurguluyor.

AirAsia’nın ikinci kullanım senaryosu ise uçak parçalarının bakımı için havacılık endüstrisi adına ortak bir platform oluşturmak. Bu noktada blockchain teknolojisinden yararlanmak isteyen şirket, Blockchain sayesinde uçak parçalarının izlenebilirliğini ve durumunu kontrol ederek operasyonların verimliliğini artırmak istiyor.

AirAsia tüm bunların yanı sıra blockchain teknolojisinin kargo işindeki verimi artırabileceğini de düşünüyor. Birçok sahteciliğin gerçekleştiği kargo sektörüne blockchain teknolojisini getirmeyi değerlendiren şirket, aracıları da ortadan kaldırarak maliyetleri düşürmeyi planlıyor.