Alibaba’nın başvurduğu yeni patent, uluslararası ödemeleri hızlandırmak için Blockchain teknolojisinden faydalanıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında Çin Patent Ofisi’ne sunulan patent başvurusu, hesap bakiyesini Blockchain üzerinde ayarlayan yeni bir sistemi içeriyor. Sağlanacak bakiyeyle birlikte, sistemin özellikle üçüncü taraf ödeme şirketleri için sınır ötesi işlemleri kolaylaştırması bekliyor.

Alibaba’nın Blockchain sistemi nasıl işleyecek?

Patent açıklamasına göre, üçüncü taraf ödeme servisleri ve onların farklı bölgelerde bulunan bankacılık ortakları, tasarlanan Blockchain ağını oluşturmak için düğüm görevi görecekler. Ardından her bir düğüm, üçüncü taraf ödeme şirketlerinin mobil cüzdanlarını yansıtacak bir defter görevi görecek.

Bir işlem talebi başlatıldığında ise düğümler, Blockchain’e kodlanmış akıllı sözleşmelerin aktif olmasıyla uygulanan bir prosedür izlenerek, kullanıcının hesap bakiyesini doğrulayacak. Sonrasındaysa ilgili düğümler, işlem gören miktarı bu defterlerde güncelleyecekler.

Her ne kadar Alibaba, sistemi ticari olarak nasıl uygulamak istediğini henüz açıklamamış olsa da, patent başvurusunun birkaç gün sonrasında, şirketin ödeme ortağı Ant Financial, Blockchain tabanlı bir havale hizmetinin piyasaya sürdüğünü duyurdu.

CoinDesk’in haberine göre, Ant Financial, Hong Kong’daki Alipay kullanıcılarının üçüncü taraf bir ödeme sağlayıcısı vasıtasıyla, Blockchain temelli sistem üzerinden para yollamalarını mümkün hale getirdi. Böylelikle Alibaba’nın Blockchain temelli planları ilk kez geniş ölçekli olarak uygulanmış oldu.