Çin’in merkezi internet denetçisi Siber Uzay İdaresi, Blockchain teknolojisiyle iş yapan 197 şirketi listeledi.

Alibaba, Baidu ve Tencent gibi teknoloji devlerinin dahil olduğu, Blockchain alanında çalışmalar yapan ve bu konuda yasal onayı almış 197 şirketi barındıran liste, dağıtık defter teknolojilerini kontrol edilebilir bir ortamda keşfetmeyi amaçlıyor.

Yasal kaydını tamamlayan şirketlerin, Blockchain üzerinden sundukları hizmetlerde görünür bir noktada yasal kayıt numaralarını da paylaşmaları gerekiyor. Listede Çinli teknoloji devlerinin Blockchain alanındaki faaliyetlerini yürüttükleri alt şirketleri Baidu Blockchain Engine (BBE), Alibaba Cloud Blockchain-as-a-Service (BaaS) ve Tencent BaaS (TBaaS) da yer alıyor.

Yasal düzenlemeye tabi kuruluşların içinde ayrıca Çin Zheshang Bank ve Ping An Insurance gibi FinTech alanındaki çalışmalarıyla sıkça gündeme gelen finans ve sigortacılık kurumları mevcut. The Next Web haberine göre ülkede kayıt dışı ICO’ların son yıllarda artması, Çin’in yasal idaresini böylesi bir tedbir almaya yönlendirmiş bulunuyor. Listede yer almak isteyen şirketlerin, Çin Devleti İnternet Bilgi Ofisi’nin incelemesine girmesi ve Blockchain Bilgi Servisleri Yönetimine İlişkin Yasal Mevzuat kriterleriyle uyumlu olmaları bekleniyor.

Çin’de herhangi bir türde ICO yapmanın yasak olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Bu açıdan bakıldığında, hazırlanan bu listenin kayıt dışı çalışmalar yapan yasadışı işleri ortaya çıkarma amacı güttüğü anlaşılıyor. Hazırlanan listeyle birlikte Blockchain’e yatırım yapmak isteyen veya yeni bir Blockchain servisini temin edecek kişi veya kuruluşların, yasal düzenlemelerle uyumlu yerlerden hizmet almasının kolaylaşması bekleniyor.