Alibaba, Blockchain sistemlerine yasa dışı müdahaleler durumunda akıllı sözleşmelere ek denetim sağlayan bir teknoloji için patent başvurusunda bulundu.

Blockchain özelinde alınan patent sayısında hızlı bir yükselişle diğer ülkeleri geride bırakan Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Alibaba, Blockchain patentlerine bir yenisini daha ekliyor. Şirketin yeni patentinin çıkış noktası, süreçlere yasa dışı müdahaleler karşısında yapılabilecek işlemler. Geleneksel sistemlerde bu tip bir durumda kullanıcı hesabını dondurmak için mahkeme kararı gerekirken, Blockchain’in kendi yapısı nedeniyle bu yaklaşım akıllı sözleşmelerle çelişiyor.

Bu sorunu gidermek için bir teknoloji geliştiren şirketin ABD Patent Ofisi’ne yaptığı başvuruda, patentin bir Blockchain ağındaki tüm hesapların etkili bir yönetim ve denetimi için bir sistem geliştirmeyi amaçladığı belirtiliyor. Buna göre başvurusu yapılan patent, Blockchain üzerindeki hesaplar üzerinde denetim sağlayan ve bir anlamda idari müdahale olanağı sağlayan bir hesap olarak tanımlanıyor.

Alibaba, bu teknolojiyle Blockchain özelindeki sorunlardan birini gidermek amacında. Çinli kurumlar, 2017’de başvurusu yapılan dünyadaki tüm Blockchain patentlerinin yüzde 56’sına sahipken, Alibaba tek başına 43 adetle geçen yıl alınan patentlerin yüzde 10’unu elinde bulunduruyor.