Çinli e-ticaret devi Alibaba, küresel marka ve şirketleri kapsayan fikri mülkiyet sisteminde Blockchain teknolojisinden faydalanmayı planlıyor.

Alibaba Fikri Mülkiyet Koruma Direktörü Ali Xizhi, yerel haber ajansı Sohu’nun haberine göre şirketin fikri mülkiyet dosyalama süreçlerini Blockchain ile daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Teknolojiye geçişi Eylül 2019’da tamamlamak isteyen Alibaba, bunun ardından başta görsel içerikler olmak üzere dijital tescil koruma faaliyetlerini de dağıtık defter teknolojilerine emanet etmeye hazırlanıyor.

Uluslararası markaların elektronik teminatları, Blockchain tabanlı Ali Fikri Mülkiyet Koruma Platformu (IPP Platform) üzerinden İnternet Mahkemesi’ne bağlamak mümkün olacak. Çin’in Hangzhou, Pekin ve Guangzhou’da üç ayrı internet mahkemesi açtığı biliniyor. Bu mahkemelerde, internetle ilgili davalar görülüyor ve davacıların online olarak şikayette bulunmaları sağlanıyor.

Mart ayında, Alibaba ve önde gelen bir yazılım geliştiricisi ve sağlayıcısı olan Aerospace Information Co., bulut bilişim hizmetleri, finans ve vergilendirme, devlet ilişkileri ve Blockchain teknolojisi alanlarında “markalarını aktif bir şekilde entegre etmek ve derinlemesine iş birliği yürütmek” üzere mutabakata varmıştı.

Coin Telegraph haberine göre ayrıca Alibaba Grup Başkan Vekili Liu Song yine Mart ayında şirketin sınırlar arası tedarik zincirlerinde Blockchain kullanma planları yaptığını basınla paylaşmıştı.