Almanya merkezli emlak grubu Vonovia, gayrimenkul haklarının mülkiyetini devretmek için Stellar blokzincirini kullandı.

Vonovia, Stellar blokzincirini kullanarak 20 milyon euro’luk (24 milyon dolar) bir tahvil çıkardı.

Dün yapılan basın açıklamasına göre Vonovia, gayrimenkul haklarının devri için güvenlik token’larını yayınlamak için Stellar blokzincirini kullandı. Token’lar firstwire adlı bir çevrimiçi pazar aracılığıyla verildi. Vonovia, blokzinciri tabanlı tahvilin toplam vadesinin üç yıl olduğunu söylüyor.

Vonovia finans müdürü Helene von Roeder, blokzinciri destekli tahvil dijitalleştirmenin şirketin kendilerini “daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz” finanse etmesini sağladığını söylüyor. Roeder’in konuya yönelik ifadeleri şöyle: “Sorunlar şeffaftır ve gerçek zamanlı olarak izlenebilir, bu da profesyonel bir işlem standardını garanti eder. Aynı zamanda küresel olarak yeni yatırımcılara ulaşmamızı sağlıyor.

Vonovia’nın tahvil dijitalleştirmeye geçişi, Alman düzenleyicilerin 2020 sonlarında dijitalleştirilmiş menkul kıymet ihracını resmi olarak yasallaştırmasından kısa bir süre sonra geldi. Geçtiğimiz Aralık ayının ortasında Alman hükümeti, bir menkul kıymetin satışı için bir kağıt sertifikaya sahip olma zorunluluğunu kaldıran ve blokzinciri teknolojisine dayalı dijital menkul kıymetlerin önünü açan bir yasa çıkarmıştı.

Stellar ağı da son aylarda artan popülariteye sahip. Ocak 2021’in başlarında Ukrayna hükümeti, yeni bir dijital varlık ekosistemi ve bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde iş birliği yapmak için Stellar Development Foundation ile ortaklık kurdu.

Almanya menkul kıymetlerde blokzinciri kullanımına onay verdi

KaynakCoinTelegraph