Almanya’da kanun düzenleyicileri ve milletvekilleri, blockchain teknolojisinin uygulamaları için yasal kesinlik sağlayacak çalışılabilir çerçeveyi henüz oluşturamadılar.

Bundestag Finans Komitesi’nin 11 Mart’ta yaptığı bir oturumda Serbest Demokrat Parti (FDP) tarafından ‘Finansal piyasada dağıtık veri defteri teknolojisi için sürdürülebilir bir çerçeve oluşturulması’ başlıklı bir öneri ortaya atıldı.

Bu oturumda; düzenleyiciler, girişimciler, hukuk uzmanları ve diğer katılımcılar FDP’nin önerisini tartışmak için bir araya gelerek ekonomi ile kamu sektöründeki blockchain uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olacak yasal ve düzenleyici bir ortam oluşturulmasının önemini savundu.

Teklif, kripto para birimlerinin olumlu potansiyelini ‘küçük ve orta ölçekli işletmeler için esnek bir finans alternatifi’ olarak kabul etti. Blockchain’i geleceğin teknolojisi olarak nitelendiren FDP’nin önerisi, yasal düzenleme eksikliğinin blockchain teknolojisinin benimsenmesini ve inovasyonunu engellediğini belirtti.

BearingPoint Inc. danışmanlık şirketinden Ralph Baerliga, Blockchain’e yönelik yasaların yararlı olup olmayacağına dair şüpheleri dile getirerek belirli bir teknolojinin yasalarca engellenmemesi veya tercih edilmemesi gerektiğini belirtti.

Hukuk bürosu Lindenpartners’tan Eric Romba ise, blockchain teknolojisine özgü belirli düzenlemelere gerek olmasa da blockchain alanı için daha fazla yasal kesinlik sağlamanın büyük bir ihtiyaç olduğunu belirtti.