Blockchain vector background illustration with hand holding smartphone and icons

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde yönetim bir Avrupa Blockchain Enstitüsü açarak Blockchain teknolojisi üzerine derinlemesine araştırmalara yapacağını duyurdu.

Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Andreas Pinkwart’ın yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Blockchain Enstitüsü Dortmund şehrindeki Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics tesisi içinde bu yıl içinde hayata geçirilecek. Pinkwart açıklamasında ayrıca Bitcoin madenciliğinin sebep olduğu yoğun enerji tüketiminin Blockchain’den bağımsız olduğu konusunda güven tazeledi ve “Bu teknolojiyi güvenli, adem-i merkeziyetçi, düşük maliyetli ve doğru kullanıldığında makul bir enerji tüketimiyle hayata geçirmek mümkün.” diye konuştu.

Avrupa’nın Blockchain alanındaki ilerlemelerde ABD’nin gerisinde kaldığını kabul eden basın bildirisinde, NRW’nin kıtayı bu rekabette öne geçirmek için öncü rol oynamayı hedeflediği belirtiliyor.

Coin Telegraph tarafından paylaşılan haberde hatırlatıldığı gibi, Ripple Regülatör İlişkileri Direktörü Ryan Zagone, Consensus 2019’da ABD’nin Blockchain ve kripto alt yapılarına öncülük etmesi gerektiğini ifade etmişti. ABD’nin 5G gibi teknolojilerde yabancı şirketlere bağımlılıktan sakınması gerektiği konusunda tartışmaları hatırlatan Zagone, “Blockchain ve kripto teknolojilerinin alt yapıların geleceğini oluşturduğu konusunda bir kabullenme olduğunu düşünüyorum. Hem ulusal güvenlik hem ekonomi perspektifiyle bu konulara yaklaştığımızda, ABD’nin bu alanlarda lider olması önem taşıyor.” diye konuşmuştu.