Almanya’da Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) blockchain teknolojisini kamu hizmetlerine entegre etmek istiyor.

Cointelegraph’ın haberine göre CDU ve CSU blockchain teknolojisini idari hizmetler, elektronik sağlık kayıtları, doküman koruması ve kaydı gibi kamu hizmetlerinde kullanmak üzere fikri birliğine vardı.

Daha spesifik olursak; CDU ve CSU birlikleri alternatif bir ticari sicile bağlı olması gereken yeni bir şirket formu oluşturulmasını öneriyor. Sistemin özel olarak eğitilmiş noterler tarafından yapılmış dijital ve şifreli bir tanımlamaya sahip olması isteniyor.

Birliğin planları sadece idari hizmetlerde blockchain teknolojisini kullanmakla da kalmıyor. CDU ve CSU meclis gurubu lideri Nadine Schön, Blockchain uzmanlarıyla birlikte devlet düzeyinde bir kripto para birimi geliştirilmesini de destekliyor.

Birlik tarafından yapılan açıklamaya göre kripto para birimi e-euro şeklinde, yani euro gibi merkez bankaları tarafından yönetilen ve düzenlenen bir stablecoin olarak piyasaya sürülmeli.

Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda yasal düzenlemeler birçok açıdan kritik bir önem taşıyor. Dolayısıyla politikanın içinden, devlete yakın organların bu teknolojiye yönelik çalışmaları blockchain teknolojisi için gerekli olan yasal düzenlemeleri de hızlandırıyor. CDU ve CSU birliklerinin blockchain teknolojisini Almanya’daki kamu hizmetleri için kullanmak istemesi beraberinde birçok düzenlemeyi ve bu teknoloji konusunda uzmanlaşmış şirketlerle ortaklık kurmayı getirecek.