Almanya Bakanlar Kurulu, ülkenin blockchain teknolojsine yönelik stratejisini 2019 yılının ortasında açıklayacağını duyurdu. 

Kabine, meclisteki milletvekilleri tarafından bilgi talep edilmesinin ardından ülkenin FinTech ve Blockchain’e yönelik stratejisi hakkında açıklama yapmak durumunda kaldı.

Yapılan açıklamada Bakanlar Kurulu, blockchain stratejisini uygulamaya koymadan önce online bir danışma sürecinden geçeceklerini belirtti. Maliye Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanması beklenen stratejiye daha sonra diğer bakanlıkların da katkı vermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz ayın başlarında Reuters, Alman Hükümetinin ülkede blockchain teknolojisini geliştirmek için çeşitli şirketler ve sektördeki gruplarla görüştüğünü bildirmişti. Hatta ismi verilmeyen bazı kuruluşların hükümete blockchain teknolojisine yönelik önerilerde bulunmaları için davet edildiği ortaya çıkmıştı. Reuters’un haberinde bu önerilerin blockchain teknolojisi için bir düzenlemeye dönüşüp dönüşmeyeceğinin net olmadığı ancak somut sonuçlar arandığı vurgulanmıştı.

Geçtiğimiz Ocak ayının başında ise Almanya’nın en büyük ikinci borsası Boerse Stuttgart Group, resmi kripto para ticareti uygulaması Bison’u piyasaya sunmuştu. Uygulama Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple gibi kira para birimlerinin ücretsiz bir şekilde işlem yapılmasını sağlıyordu.

Bu gelişmelerden yola çıkarsak Almanya’nın yavaş yavaş blockchain teknolojisine yönelik birtakım geliştirmeler yaptığı aşikar. Hükümetin 2019 yılının ortasında açıklayacağı stratejiler de ülkenin bu teknolojiyi hangi alanlarda nasıl kullanılabileceğine dair fikir verecek.