Almanya’da iş dünyası üzerine haberler yapan WirtschaftsWoche’nin haberine göre, Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı (BMWi) vergi kaçakçılığını engellemek için Blockchain’den faydalanmayı planlıyor.

Geçtiğimiz dönemde Avrupa’yu sarsan vergi dolandırıcılığı programı CumEx-Files’ın afişe edilmesiyle beraber, BMWi, dağıtık defter teknolojisinin vergi dolandırıcığı ile savaşmak için önemli bir koz olabileceğini fikrini savunuyor.

İlk kez 2017 yılında keşfedilen CumEx-Files, bankalar, hisse senedi tüccarları ve üst düzey avukatlardan oluşan bir şebekenin, Avrupa hazinelerinden milyarlarca dolar kazanmasını sağlayan bir dolandırıcılık programıydı. CumEx’in bu bağlamda en çok etkilediği ülkelerin başında da Almanya geliyordu. Ciddi ölçüde zarar gören Alman ekonomi bu program yüzünden 63 milyar dolar kaybetmişti.

BMWi, Blockchain’in “değiştirilemez” özelliğinden faydalanmak istiyor

BMWi adına konuşan Christian Hirte, Blockchain sayesinde vergi ödemelerinin herhangi bir zaman aralığına bağlı kalmadan, şeffaf bir şekilde izlenebileceğini ifade etti. Ayrıca bu teknolojinin en büyük getirilerinden biri olan “değiştirilemez” özelliği de, dolandırıcıların işlemler üzerinde oynama yapmalarını engelleyebilir.

Üstelik vergi dolandırıcılığı ile mücadele noktasında DLT’den yararlanmayı planlayan tek ülke Almanya değil. Kasım ayının başlarında, Tayland Gelir Dairesi, vergi ödemelerinin geçerliliğini doğrulamak ve vergi iadesi sürecini hızlandırmak amacıyla, DLT ve makine öğrenimini kullanarak vergi ödemelerini takip etmeyi amaçladığını açıklamıştı.

Gelir Dairesi Genel Müdürü Ekniti Nitithanprapas gazetecilere verdiği demeçte, Blockchain’in ödenen vergilerin geçerliliğini doğrulamak ve vergi iadesi sürecini hızlandırmak için kullanılacağını ifade etmişti.