İnternetin perakendecisi Amazon, Blockchain üzerine yaptığı iki patent başvurusunu başarıyla sonuçlandırdı. ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan patentler şirketin gelecek planlarına dair önemli ipuçları veriyor.

Amazon tarafından alınan patentlerden ilki kriptografik imza ile ilgiliyken, ikinci patent ise genişletilebilir DataGrid’ler üzerine oldu.

İlk patent olan Signature Delegation (İmza Delegasyonu), imza yetkisini merkezi bir kurum adına imzalamak üzere alt bir kuruluşa devrederken, aynı zamanda dijital imzaların korunmasına yönelik bir yöntemi de özetliyor. Bu koruma yöntemi, verinin doğrulanmasını kolaylaştıran ve Blockchain teknolojisinin temelini oluşturan ikili veri yapısıyla dikkat çekiyor.

Amazon Blockchain üzerine çalışmalarına devam ediyor

Extending Grids in Data Storage Systems adı verilen ikinci patent ise, bir veritabanı veya arama motorundaki verinin yatay bölümünü (Shard) genişletmeyi amaçlıyor. Amazon’un yeni yöntemi, Blockchain’de görülenler de dahil olmak üzere, önemli esnek veri kümeleri oluşturmak için kullanabilir.

Amazon tarafından alınan iki patent, daha önceleri Siacoin, Arweave ve FIlecoin gibi Blockchain tabanlı veri depolama girişimlerinin ele aldığı dağıtık veri depolama ile ilgili sorunlara eğiliyor.

Amazon’un Blockchain üzerine çalışmaları bu iki patent ile sınırlı değil. Geçtiğimiz mayıs ayında Amazon Web Services, Blockchain tabanlı uygulamalar geliştirmek isteyenlerin işini kolaylaştıracak bir platform oluşturmak için Kaleido isimli startup ile birlikte çalıştığını açıklamıştı. Kaleido kurucularından Steve Cerveny, yeni Blockchain çözümü sayesinde kurumların teknik detaylarda boğulmadan, kendi kullanım senaryolarına odaklanabileceğini ifade etmişti.