Amazon’un bulut bilişim alanında faaliyet gösteren grup şirketi Amazon Web Services (AWS), Blockchain odaklı kuluçka merkezi Consensys mezunlarından Kaleido ile birlikte çalışarak Blockchain kullanımını kolaylaştıracak.

Blockchain’in sunduğu avantajlar herkesin gündeminde. Ne var ki teknolojinin yazılımsal olarak nasıl işlediğini anlamak, dahası buna uygun geliştirmeler yapmak çoğu şirket için mümkün değil. Durum böyle olunca, Blockchain’e geçişi kolaylaştıran platformlar geliştiren kazanıyor. Daha önce IBM ve Oracle’ın başlattığı “kolay Blockchain” platformlarına şimdi bir yenisi ekleniyor.

Amazon Web Services, Blockchain tabanlı uygulamalar geliştirmek isteyenlerin işini kolaylaştıracak bir platform oluşturmak için Kaleido isimli startup ile birlikte çalışıyor. Kaleido kurucularından Steve Cerveny, yeni Blockchain çözümü sayesinde kurumların teknik detaylarda boğulmadan, kendi kullanım senaryolarına odaklanabileceğini ifade ediyor ve ekliyor: “Kendi şirketini Blockchain üzerinde kurmak isteyen herkese basit bir platform sunuyoruz.”

AWS Marketplace üzerindeki ilk Blockchain SaaS çözümü olması planlanan bu çözüm ile Amazon Web Services müşterileri Ethereum tabanlı bir blockchain ağına daha hızlı geçiş yapabilecek. Amazon Web Services şahıslardan şirketlere ve hatta devletlere kazanan büyüyen bir ölçekte bulut bilişimi ücretli bir hizmet olarak sunuyor. Şirketin Blockchain açılımını sıfırdan geliştirmek yerine, Kaleido ile birlikte uygulamaya alması da dikkat çekiyor.

Aynı zamanda Ethereum’un da kurucu ortağı olan Consensys Kurucusu Joseph Lubin, Amazon’un bu hamlesini “Teknoloji devleri arasında Blockchain’e doğru atılmış en büyük adım” olarak değerlendiriyor ve ekliyor: “Üç yıl önce bizi arayan, Blockchain’i düzgün telaffuz etmeye çalışan ve hangi renkte alınabildiğini soran şirketler vardı. Bugün ise dünyanın dört bir yanından on binlerce şirket bu teknoloji etrafına gerçek faydalar inşa ediyor.”