Blockchain altyapısı alanında rekabet artıyor. Amazon’un duyurduğu iki yeni servis pazarı hareketlendireceğe benziyor.

Blockchain teknolojilerinin uygulamaya geçebilmesi için arka planda üzerinde çalıştığı bir platforma ve yan servislere ihtiyacı var. Bu alandaki rekabetin global teknoloji devleri arasında giderek arttığı bir gerçek. Son olarak Amazon Web Services (AWS) tarafından duyurulan iki yeni servis pazarı hareketlendirmenin yanında yeni yeteneklere sahip yapısıyla şirketin elini güçlendireceğe benziyor.

Bununla birlikte AWS’nin nispeten daha geç ama hızlı hareket ettiğini belirtmekte fayda var. TechCrunch’taki ilgili haberin girişinde, sadece bir yıl önce AWS CEO’su Andy Jassy’nin Blockchain hizmetlerine ilgi duymadıklarına dair açıklamasına yer veriliyor. Son bir yıl içinde Blokchain’in daha ayakları yere sağlam basan ve yaygınlığı artan bir teknoloji olması AWS’nin görüşünü tamamen tersine çevirmişe benziyor.

Yeni servisler “Quantum Ledger Database” ve “Amazon Managed Blockchain” isimlerini taşıyor. Quantum Ledger Database (QLDB), adından da anlaşılabileceği üzere yeni bir veritabanı hizmeti. Managed Service hizmeti ise AWS Yönetim Konsolu’nu kullanma, düğümleri yapılandırma, üye ekleme ve uygulamaları dağıtma noktasında devreye giriyor.

QLDB, tüm değişikliklerin kriptografik olarak korumaya alınmış ve doğrulanabilir bir yapıyla sunulmasına yardımcı oluyor. Daha şeffaf bir yapı, AWS’nin genel iş modeline uygun olarak ölçeklenebilir, istenildiği zaman genişletilip daraltılabilen bir hizmet seçeneği, daha esnek ve sağlam bir API desteği QLDB’nin öne çıkan özellikleri olarak aktarılıyor. Amazon, bu ürünün mevcut alternatiflerle karşılaştırıldığında iki ila üç kat daha fazla işlemi yürütebileceğini açıklıyor.

AWS’nin yeni hizmetleri Hyperledger Fabric ve Ethereum desteğine sahip olarak açıklandı. Hyperledger Fabric desteği lansman itibariyle kullanıma hazırken, Ethereum içinse birkaç ay daha beklenmesi gerekiyor.