Amazon Web Services, açık kaynaklı çerçevelerde güvenli ağlar kurmak isteyen müşterileri için sunduğu Blockchain çözümlerine kolay entegre edilebilir şablonlar ekledi.

Blockchain teknolojisinin kurumsal ölçekte yaygınlaşmasıyla birlikte, başta IBM, HP, Microsoft ve SAP gibi pek çok yazılım devi “Blockchain-as-a-service” (BaaS) çözümleri müşterilerine sunmaya başladı. Geride kalmak istemeyen Amazon ise bulut alanındaki iş kolu Amazon Web Services ile bulut tabanlı Blockchain tekliflerini piyasaya sundu.

Birçok şirket, Blockchain teknolojisini test etmeye veya merkezi olmayan uygulamalar oluşturmaya can atıyor. Buna karşın neredeyse hiçkimse dikkate değer bir yatırım yapmaya istekli değil. AWS’nin Blockchain şablonları, bu şirketler için ideal bir orta yol sunuyor.

Müşteriler, büyük ölçekli bir maliyete katlanmak zorunda kalmadan veya ince Blockchain ayarlarıyla vakit kaybetmeden, kendi ağlarını hızlı bir şekilde kurmak için bu şablonlardan yararlanabiliyor. Böylelikle şirketler, kaynaklarını asıl önemli olan, iş süreçlerine özgü uygulamaları oluşturmaya odaklayabiliyor. Üstelik şirketler şablonlara için değil, sadece Blockchain ağını çalıştırmak için kullanılan kaynaklara ödeme yapıyor.

Amazon Baas nasıl çalışıyor?

Live Bitcoin News sitesinde yer alan detaylara göre, şablon seçilen çerçeveyi Amazon Elastic Container Service (ECS) kümesinde bir konteyner olarak veya doğrudan Docker’ı çalıştıran bir EC2 (Elastic Compute Cloud) örneğinde kuruyor. Blockchain ağı, müşterinin kendi VPC alt ağlarını ve ağ Erişim Kontrol Listelerini kullanmasına izin veren, kendi Amazon VPC’sinde (Sanal Özel Bulut) oluşturuluyor. Müşteri, Amazon ECS kümesinin veya Amazon EC2 örneğinin hangi kaynaklara erişebileceğini kısıtlamak için AWS IAM (Kimlik ve Erişim Yönetimi) kullanarak ayrıntılı izinler atayabiliyor.