Amerika’nın Vermont Bölgesi’ndeki dört hükümet ajansı birleşerek, Blockchain konusunda çalışacak yeni bir çalışma grubu kurdu. Son zamanlarda farklı bölgelerde kurulan çalışma grupları ve yasalar ile Blockchain’in ülkedeki önemi devlet tarafında da artıyor.

Başsavcılık Dairesi, Finansal Düzenleme Departmanı, Devlet Bakanlığı ve Ticaret ve Topluluk Geliştirme Ajansı dörtlüsünden oluşan grubun 2019’un Ocak ayında çalışma faaliyetlerine başlaması planlanıyor.

Grubun Blockchain teknolojisinin getirdiği fırsat, zorluk ve endişeleri kapsayan bir çalışma yürütmesi, Blockchain’e özgü düzenlemeler üzerinde çalışması ve Blockchain kullanan müşterileri koruyacak yeni yollar bulmak üzerine yoğunlaşması bekleniyor.

Cointelegraph’ın haberine göre çalışma grubunun, Blockchain’i daha iyi anlayarak iş sektörüne daha iyi entegre etme konusunda düzenleyici ajanslara destek olacaklarını söyleyen Başsavcı Donovan:

“Güvenlik açıkları, veri hırsızlıkları ve zararlı online aktivitelerle dolu bu yeni çağda, verilerimizi korumak için etkili yollar bulmalı, ekonomik denge ile tüketici koruması arasındaki dengeyi sağlamak çaba göstermeliyiz” diye konuştu.

Geçtiğimiz sene içinde Amerika’nın farklı bölgelerinde Blockchain odaklı çalışma grupları kuruldu. Bu yaz, Connecticut Valisi Dannel Malloy tarafından imzalanarak yürürlülüğe giren SB 443 yasasını takiben, Blockchain üzerinde çalışacak başka bir grup daha kuruldu.

Benzer şekilde Kaliforniya’da da Blockchain üzerine çalışmalar yapılması için tasarı önerisi sunulmuş, Ağustos ayında eyalet meclisinden geçen tasarı, Eylül’de vali tarafından imzalanarak yasalaşmıştı. Yasalaşan tasarının amacı; veritabanlarını Blockchain’in gücüyle matematiksel anlamda korumak, kronolojik ve merkezi olmayan bir sistem yaratmak.

Mart ayında Amerika Federal Ticaret Komisyonu, yükümlü olduğu dolandırıcı tehditlerini tespit etme konusunda, kendi Blockchain çalışma grubunu kurdu. Grup uzmanlık ve pratiği tek platformda birleştirerek, Blockchain ve ilgili alanlarda potansiyel dolandırıcılarla daha iyi mücadele etmeyi amaçlıyor.