FOTON tarafından yapılan bir anketin sonuçları, Amerikan internet kullanıcılarının yüzde 3’ünün bankacılık işlemlerinde Blockchain kullanmaya bugünden hazır olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüzde 34’ü güven problemi yaşarken, yüzde 63’ü ise teknolojinin bankacılıkta kullanılmasına tamamen karşı.

Ankete göre katılımcıların yüzde 34’ü bankacılık işlemlerinde Blockchain kullanmaya hevesli ancak buna henüz tam olarak hazır hissetmiyor, teknolojinin güvenilirliğinin artmasını bekliyor. Katılımcıların yüzde 63’lük bölümü ise Blockchain’in bankacılıkta kullanılmasına tamamen karşı. FOTON, yaptığı anketten elde ettiği verileri, üzerinde çalıştığı bankacılık çözümünde kullanma niyetinde.

Ripple ve R3’ün büyük bankalarla olan ortaklığa gitmesi, BBVA gibi bankaların Blockchain ile sektör arasındaki ilişkileri güçlendirmesi gibi gelişmeler anket katılımcılarının Blockchain teknolojisine güven duymasına yetmemiş gibi görünüyor. Öyle ki 5000 anket katılımcısından 3000’i dağıtık defter teknolojilerilerinin kendilerine gerçek bir fayda sağlayacağını düşünmüyor.

CCN’in haberine göre 2016 ile 2017 yılları arasında popülerliği hızla yükselen Blockchain, 2018 yılında zor zamanlar geçiren piyasalarda, sektörün ilgisini geçen senelere oranla kaybetmiş gibi görünüyor. Buna rağmen teknolojinin bir yere gittiği de yok. FOTON’un raporuna göre Amerika ve Avrupa bankalarının yüzde 90’ı Blockchain teknolojilerini keşfediyor.

IBM, iki yıl önce bir çalışma yaparak, 2019 yılında bankaların yüzde 65’inin Blockchain kullanacağını öngörmüştü. Kimi tahminler ise teknolojinin değerinin 2030 yılına kadar trilyonları bulacağını söylüyor. Teknolojinin şu anki durumu bu öngörüleri karşılamıyor, teknolojinin başarısının bu rakamlara ulaşabilmesi için firmaların insanların güvenini kazanması gerekiyor. Bu yüzden önümüzdeki yılın kazananları kullanıcılarının sorunlarına Blockchain teknolojisini kullanarak çözüm üretebilen firmaların olacak gibi görünüyor.